Apple kritiserer EU-krav: iPads får bundkarakter i energimærkning

EU’s nye energimærke for tablets sender iPads helt i rødt med karakteren G. Apple kalder ordningen misvisende og uretfærdig over for avancerede enheder.

Foto: Refurbed

26.06.2025

CSR.dk

Fra juni 2025 vil smartphones og tablets i EU blive udstyret med et energimærke, der rangerer produkter fra A til G. Skalaen skal gøre det lettere for forbrugere at vurdere produkters energieffektivitet, holdbarhed og reparationsvenlighed. Men Apple er alt andet end tilfreds med ordningen.

Ifølge den nye mærkning ender alle iPad-modeller, undtagen iPad Mini, med den laveste karakter, G. Det placerer dem helt i bunden, side om side med de mindst energieffektive enheder på markedet.

Mærkningen er en del af EU’s bredere strategi for at fremme bæredygtig elektronik og give forbrugerne bedre beslutningsgrundlag. Men Apple har reageret med hård kritik og sendt et 44 sider langt dokument til EU, hvor de stiller spørgsmålstegn ved metodens præcision og retfærdighed.

Favoriserer simple enheder

Ifølge Apple ignorerer mærkningen centrale forskelle som skærmstørrelse, opløsning og teknologisk kompleksitet. De mener, at enkle enheder med lav ydeevne opnår høje karakterer, mens professionelle og kraftfulde tablets straffes, selv når de er designet med energieffektivitet og lang levetid for øje.

”EEI-skalaen for tablets sætter mere avancerede og kapable enheder i en klar ulempe, fordi den ikke tager højde for skærmstørrelse, opløsning, displayteknologi eller produktets tiltænkte brugsscenarie”, skriver Apple i dokumentet.

Mens iPads får G, klarer iPhones sig bedre med karakteren B. Apple oplyser dog, at alle iPhone-modeller teknisk set kunne være klassificeret som A, men at man bevidst valgte en lavere score for at undgå konflikter med laboratorier, der måtte tolke reglerne anderledes.

Selvom Apple retter en hård kritik mod systemet, understreger de, at de vil følge de nye krav. Samtidig opfordrer de EU til hurtig afklaring og mere ensartede testmetoder.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online