Apple kritiserer EU-krav: iPads får bundkarakter i energimærkning

EU’s nye energimærke for tablets sender iPads helt i rødt med karakteren G. Apple kalder ordningen misvisende og uretfærdig over for avancerede enheder.

Foto: Refurbed

26.06.2025

CSR.dk

Fra juni 2025 vil smartphones og tablets i EU blive udstyret med et energimærke, der rangerer produkter fra A til G. Skalaen skal gøre det lettere for forbrugere at vurdere produkters energieffektivitet, holdbarhed og reparationsvenlighed. Men Apple er alt andet end tilfreds med ordningen.

Ifølge den nye mærkning ender alle iPad-modeller, undtagen iPad Mini, med den laveste karakter, G. Det placerer dem helt i bunden, side om side med de mindst energieffektive enheder på markedet.

Mærkningen er en del af EU’s bredere strategi for at fremme bæredygtig elektronik og give forbrugerne bedre beslutningsgrundlag. Men Apple har reageret med hård kritik og sendt et 44 sider langt dokument til EU, hvor de stiller spørgsmålstegn ved metodens præcision og retfærdighed.

Favoriserer simple enheder

Ifølge Apple ignorerer mærkningen centrale forskelle som skærmstørrelse, opløsning og teknologisk kompleksitet. De mener, at enkle enheder med lav ydeevne opnår høje karakterer, mens professionelle og kraftfulde tablets straffes, selv når de er designet med energieffektivitet og lang levetid for øje.

”EEI-skalaen for tablets sætter mere avancerede og kapable enheder i en klar ulempe, fordi den ikke tager højde for skærmstørrelse, opløsning, displayteknologi eller produktets tiltænkte brugsscenarie”, skriver Apple i dokumentet.

Mens iPads får G, klarer iPhones sig bedre med karakteren B. Apple oplyser dog, at alle iPhone-modeller teknisk set kunne være klassificeret som A, men at man bevidst valgte en lavere score for at undgå konflikter med laboratorier, der måtte tolke reglerne anderledes.

Selvom Apple retter en hård kritik mod systemet, understreger de, at de vil følge de nye krav. Samtidig opfordrer de EU til hurtig afklaring og mere ensartede testmetoder.

- lhs

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.02.2026CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

27.02.2026CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

26.02.2026CSR.dk

Danmark sakker bagud i globalt batteriboom

26.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Løftestang til en bedre arbejdsplads med ESG

26.02.2026CSR.dk

Danskerne spiser mere kød og mindre grønt trods kampagner

25.02.2026CSR.dk

Ekspert advarer: Klimakrisen må ikke drukne i andre kriser

24.02.2026CSR.dk

Regeringen lancerer klimatilpasningsplan til 14,9 milliarder kroner: Professor kalder det en begyndelse

24.02.2026Dansk Industri

Sponseret

Få en god start på jeres ESG arbejde

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK