AAU og Port of Aalborg vil sammen rykke på udviklingen af Power-to-X

Et nyt, grønt samarbejde mellem Aalborg Universitet, Port of Aalborg og ti andre virksomheder blev torsdag sparket i gang. Det gælder AAU’s Power-to-X testanlæg, der nu flyttes til Aalborg Havn. Flytningen skal gøre det muligt at udvide og opskalere anlægget.

Power-to-X bruges blandt andet i arbejdet med grønne brændstoffer. Foto: Aalborg Universitet..

17.08.2023

CSR.dk

Nu vil en række virksomheder sætte fart på Power-to-X-teknologien.

Aalborg Universitet (AAU) er nemlig i fyrtårnsprojektet CCU-Hub Aalborg gået sammen med blandt andet Port of Aalborg, Aalborg Lufthavn og Circle K om at flytte universitetets Power-to-X anlæg til en ny placering på Aalborg Havn.

Ved at flytte anlægget skal de nye faciliteter muliggøre test af systemerne i en større skala og hjælpe virksomheder til at udvikle systemerne.

Læs også: Maskinmesterskole lancerer nyt modul om Power-to-X

”Flytningen af anlægget er afgørende vigtigt i arbejdet med omlægningen til grønne brændstoffer. Klimaet venter ikke på, at teknologierne til den grønne omstilling er klar. Derfor er vi nødt til at være mere risikovillige og bygge et set up, der kan opskalere teknologierne, så vi hurtigere kan få dem implementeret i samfundet,” fortæller Institutleder ved AAU Energi på Aalborg Universitet Lasse Rosendahl.

Formålet med anlægget er netop at demonstrere i en større skala, at de grønne teknologier også virker udenfor laboratoriet – at det er muligt at lave grønne, fossilfri brændstoffer af fx el og CO2, som Aalborg Universitet forsker i.

Formålet bliver bakket op af Port of Aalborg, der har et stillet et areal til rådighed til et nyt testcenter, hvor anlægget bliver placeret.

”Vi kan ikke forvente, at vi kan omlægge den tunge del af transporterhvervet til el. Derfor skal der laves grønne brændstoffer, som fly, skibe og lastbiler kan bruge. Men som med næsten alting er det ekstremt dyrt i starten. Forskning og opskalering gør efterfølgende ting billigere. Mit håb er, at anlægget kan sikre den udvikling, der kan vise, hvordan man minimerer omkostninger og efterfølgende vil kunne skalere, så grønne brændsler kan udvikles hurtigere,” siger direktør i Port of Aalborg, Kristian Thulesen Dahl.

En legeplads
Det nye testcenter på Aalborg Havn bliver desuden det første, hvor virksomheder og udviklere af teknologierne kan leje sig ind og teste deres teknologier.

Energiområdet er dyrt, og mange virksomheder har ikke de økonomiske muligheder for at bygge et testanlæg, hvor de kan teste egne teknologier.

Læs også: Erhvervsstyrelsen støtter dansk power-to-x-projekt med trecifret millionbeløb

Derfor er formålet også, at testanlægget skal være et eksperimentarium, som både virksomheder og universitetet kan drage nytte af.

”Udviklingen af de teknologier til den grønne omstilling går for langsomt, og derfor er vi nødt til at satse på flere teknologier på én gang, og det skaber det nye testcenter mulighed for,” siger Lasse Rosendahl og tilføjer:

”Vi håber, der er interesse. Det virker sådan, når vi snakker med folk.”

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.10.2026CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

09.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense