Aarhus kan ikke længere kalde sig for en Fairtrade-by

Aarhus Kommune har ikke længere status som Fairtrade-by. Faktisk har Aarhus Kommune ikke været en officiel del af Fairtrade-ordningen siden 2012, selvom det modsatte står på Aarhus Kommunes hjemmeside.

Politikere har skændtes om, hvorvidt Aarhus fortsat skal være Fairtrade-by. Nu viser det sig, at kommunen i øjeblikket ikke har denne status..

01.07.2014

CSR.dk

Aarhus Kommunes skriver på sin hjemmeside, at Aarhus er officiel Fairtrade-by. Det samme skriver Fairtrade-mærket på sin hjemmeside. Her er Aarhus nævnt sammen med fem andre officielle Fairtrade-byer. 

Læs også: Lettelse i Fairtrade-kommunen Aarhus

At Aarhus er officiel Fairtrade-by stemmer dog ikke overens med Aarhus Kommunes afdeling for indkøb og udbud. I følge denne afdeling har Aarhus Kommune ikke været en officiel del af Fairtrade-ordningen siden 2012, da en ansøgning om en forlængelse af status som Fairtrade-by blev sat i bero på grund af en klagesag fra en borger. Det skriver jyllands-posten.dk. 

Borgerlige imod genansøgning
Ifølge en nylig undersøgelse foretaget af et engelsk forskerhold fra University of London forbedrer Fairtrade ikke levevilkårene for de fattigste i landdistrikterne i Etiopien og Uganda. Lønningerne hos arbejderne i Fairtrade-produktioner er endvidere lavere end hos deres kolleger, der arbejder i konventionel kaffe-, te- og blomsterproduktion.

Resultaterne fra omtalte undersøgelse fik hele den borgerlige fløj i Aarhus Kommune til at kræve, at kommunen stoppede med at være en del af ordningen hurtigst muligt.

Venstre udarbejdede endda et beslutningsforslag, hvor partiet blandt andet foreslog at droppe ordningen.

Læs også: Fairtrade overvejer at ændre koncept

Forslaget er dog ikke sendt endnu, og konfronteret med oplysningerne om, at Aarhus ikke har været Fairtrade-by siden 2012, siger medlem af Aarhus Byråd Lene Horsbøl (V):

”Nu kan vi jo vende det på den måde, at vi sikrer os, at kommunen ikke genansøger om at være Fairtrade-kommune. Den udmelding, jeg har fået fra Socialdemokraterne, er, at man vil genansøge om det”, siger Lene Horsbøl til Jyllands Posten og fortsætter:

"Når det både står på kommunens hjemmeside og på Fairtrades hjemmeside, så har man jo heller ikke en chance for som menigt byrådsmedlem at vide det, hvis det er det signal, kommunen sender på vores hjemmeside". 

- JDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00