Hæder til gas og græshopper

To vidt forskellige projekter løb med hver sin udgave af 360 grader-prisen, der blev uddelt i denne uge. Mens Flonidan arbejder med bæredygtige gasmålere, så vil Hop indsamle græshopper i Uganda, til glæde for de lokale bønder.

Direktør for DIEH, Mette Boye, bød velkommen og præsenterede juryen. Foto: Anders Kampmann.

22.09.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

CEO for Flonidan, Sten Dyrmose, modtog prisen sammen med HSE-IS Coordinator Buggi Buch Widell. Foto: Anders Kampmann.

Horsensbaserede Flonidan, som vandt i kategorien Etableret virksomhed, arbejder med at sænke spild og ressourceforbrug omkring produktion af gasmålere, blandt andet ved at gentænke design og genbruge materialer. Det indebærer eksempelvis at målerne nemt kan skilles ad i forbindelse med reparation, ligesom Flonidans forretningsmodel indebærer, at virksomheden får de udtjente målere retur, så komponenterne kan genanvendes.

360 grader-prisen er en anerkendelse af den indsats, som Flonidan har gjort for at skabe en mere bæredygtig og energivenlig produktion, og det skaber selvsagt glæde hos de ansvarlige: ”Vi har arbejdet hårdt for at styrke forretningen. Prisen er en stor motivator til at fortsætte det gode arbejde”, siger CEO i Flonidan, Sten Dyrmose.

I kategorien Start up gik prisen til virksomheden Hop, der er startet af to tidligere studiekammerater på Aalborg Universitet, Petrea Krag Burba og Niels Bach. Sammen har de udviklet (og udvikler fortsat) opfindelsen Prolect, der skal indsamle græshopper fra landbrugsjordene i Uganda til videresalg på det lokale og internationale marked.

Græshopper har en speciel status i Uganda, hvor de både er en plage for bønderne, fordi de store sværme kan ødelægge høsten, og samtidig anses som en delikatesse, da de er en næringsrig spise, der både indeholder store mængder protein og fedt. Derfor slår Prolect, der skal produceres bæredygtigt med bl.a. solpaneler, så at sige to græshopper med et smæk.

De to stiftere af Hop, Petrea Krag Burba og Niels Bach, tager tilbage til Uganda i starten af oktober for at arbejde videre med deres projekt. Foto: Anders Kampmann.

”Vi var glade bare for nomineringen, så at vi vinder gør os både beærede og stolte. Promovering er altid vigtigt, og en pris som den her kan helt sikkert åbne nogle døre og være med til at give os noget netværk, når vi på sigt skal til at tiltrække investorer. Det er vigtigt at understrege, at vi ikke har et færdigudviklet produkt endnu, ligesom vores businesscase stadig er under opbygning, men det gør jo samtidig denne her anerkendelse endnu bedre”, sagde Petrea Krag Burba til CSR.dk efter overrækkelsen på Børsen.

Vidt forskellige jurybedømmelser
Begge virksomheder livepitchede deres koncepter foran en jury på fem erfarne erhvervsfolk med bl.a. Ilse Jacobsen, der er kendt fra Løvens Hule, Troels Børrild fra Mellemfolkeligt Samvirke og Sandja Brügmann fra The Passion Institute.

Lige så forskellige, de to virksomheder er, lige så meget adskilte de to voteringsprocesser sig, fortæller Sandja Brügmann efterfølgende CSR.dk.

”Omkring Flonidan var der en del diskussion, men vi pegede på dem, fordi de har formået at ændre ledelses mindset, og intern adfærd hen imod en mere bæredygtig forståelse og ageren af forretningsførelse. Adfærdsændring er en udfordrende størrelse, og selvom Flonidan ikke er i mål som bæredygtig virksomhed, så har de taget de første og oftest sværeste skridt i processen. Fordi forretningspotentialet er stort, trods det bæredygtige stadig lakker, valgte juryen at belønne Flonidan med 360 Grader-prisen med den opfordring, at der tænkes endnu mere bæredygtigt i forhold til nye, vedvarende energikilder”, lyder det.

Læs også: Dansk plastikpose skal rense drikkevand i Afrika

Græshopper er både en plage og en delikatesse i Uganda. Derfor kan Hops indsamlingskoncept blive en dobbeltgevinst for de lokale landmænd, der dels kan få skånet deres høst, og dels tjene på at sælge insekterne videre. Foto: Hop/facebook..

Nærmest lige modsat var overvejelserne omkring Hop, som fik ros fra hele panelet.

”Hop var en klar vinder, som alle i juryen var enige om var en 1’er. Passionen er tydelig i de to stiftende partnere, og passionen er vitterligt den allervigtigste ingrediens. Virksomheden udviser lokal forståelse af et problem, der løses på kreativ vis. Løsningen skaber merindkomst for de involverede bønder og produktet fødes ind i en forbrugeradfærd, der allerede ser produktet som en eftertragtet delikatesse. Det er en opstartsvirksomhed, så der er logistiske og forretningsmæssige områder, der endnu ikke er helt på plads – hvilket er helt naturligt. Jeg håber, de får en god forretningsstrateg på her i startfasen for også at sikre økonomisk vinding”, siger Sandja Brügmann.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense