Virksomheder skal tage ansvar for at få succes

Det er vigtigt, at virksomheder tager ansvar og forholder sig til en verden, der er i konstant forandring. Sådan lyder det fra Thomas Kolster, forfatter til bogen ’Goodvertising’.

Virksomheder skal være samfundsmæssigt ansvarlige og tilføre ekstra værdi for forbrugerne for at få succes, siger iværksætter. Foto: Flickr/Helen K.

20.04.2016

CSR.dk

Det mener Thomas Kolster, som er forfatter, foredragsholder og direktør for Goodvertising Agency, samt manden bag bogen ’Goodvertising’.

”Alt, hvad vi har taget for givet, er under forandring. Det værste en virksomhed kan gøre mod sig selv, er ikke at udvikle sig og ikke acceptere, at verden omkring os er under forandring. Den samme forandring gælder folks adfærd og ændring i deres forbrugsvaner”, siger Thomas Kolster til finske Alma Media.

Ifølge Thomas Kolster kan ikke engang gennemtænkte marketingsstrategier gøre noget godt for virksomhederne og deres brands, hvis ikke de tilfører ekstra værdi for forbrugerne.

”Førhen var formålet med marketing at give forbrugerne lyst til at ville have de ydelser og produkter, som virksomhederne sælger. Men det ændrer sig. I fremtiden skal virksomhederne kunne sælge ting, som forbrugerne har brug for”, lyder det.

Samarbejde er alfa omega
For at kunne give forbrugerne det, de har brug for, er virksomhederne først og fremmest nødt til at kunne samarbejde. Det gælder også for større virksomheder, som skal lytte til og arbejde sammen med mindre virksomheder, som ofte har gode idéer, men mangler ressourcerne til at føre dem ud i livet.

Marketingmedarbejdernes roller vil desuden blive sat ekstra meget i fokus, og reklamebureauerne skal være ekstra lydhøre over for forbrugernes behov, så de på den måde kan forsvare de nødvendige ændringer over for beslutningstagerne. Det mener Thomas Kolster.

Han udtaler desuden, at al fremtidig aktivitet fra virksomhedernes side skal være forsøg på at løse et eksisterende problem: Problemet kan enten være forbundet til den enkelte forbruger eller et overordnet problem i samfundet – og det kan kun gå for langsomt.

Læs også: Ansvarlighed og CSR er med ved VM i reklame

”Det et bedst at starte denne ændring hos virksomhederne allerede nu. For hvis du venter, vil din konkurrent overhale dig, og derefter vil det være for sent. På mange områder er der så meget konkurrence i markedet, at det er umuligt for enhver virksomhed at finde et konkret problem, som de helt selv kan løse”, fortæller Thomas Kolster afsluttende.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

10.09.2026CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn