Vilhelmsen vil have mere bæredygtigt modetøj

Erhvervs- og væksministeren er på vej med en grøn vækstfond, som skal støtte omlægning til mere bæredygtig produktion inden for modetøj.

04.02.2013

CSR.dk

Erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen vil se mere bæredygtig tøjproduktion..

Modeugen, som netop er slut, blev brugt af erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen til at søsætte en række nye grønne initiativer, der skal gøre det nemmere for virksomhederne at vælge en mere bæredygtig tøjproduktion.

Ministeren er på vej med en ny vækstfond til gavn for modebranchen, men først om en måned vil hun løfte sløret for, hvad den mere præcis gør ud på. I en pressemeddelelse siger Annette Vilhelmsen, at hun ønsker at styrke den danske modebranches omstilling til nye forretningsmodeller og i højere grad gøre modebranchen bæredygtig:

"Dansk mode er et stærkt eksporterhverv. Det skal vi holde fast i samtidig med, at vi gør det nemmere for virksomhederne at vælge grønt. Derfor har vi etableret en ny grøn omstillingsfond, som står klar om en måned til blandt andet at støtte de modevirksomheder, der vil omstille sig til en mere bæredygtig produktion".

Nye forretningsmodeller
Den nye fond har 40 millioner kroner til rådighed i 2013. Udover oprettelse af fonden støtter regeringen også udviklingen af nye grønne forretningsmodeller inden for modebranchen.

Modebranchen er blandt de kreative brancher, som regeringens kommende vækstplan for de kreative erhverv og design vil have fokus på.

Et andet initiativ er et online værktøj, der blev lanceret under modeugen, og som skal gøre det nemmere for virksomheder i modebranchen at arbejde hen imod en mere bæredygtig produktion. Værktøjet gør det blandt andet muligt for virksomhederne at dokumentere deres indsats inden for for eksempel børnearbejde, kemikalier og dyrevelfærd. Værktøjet er udviklet i samarbejde med Danish Fashion Institute.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

08.04.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København