Vilhelmsen vil have mere bæredygtigt modetøj

Erhvervs- og væksministeren er på vej med en grøn vækstfond, som skal støtte omlægning til mere bæredygtig produktion inden for modetøj.

04.02.2013

CSR.dk

Erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen vil se mere bæredygtig tøjproduktion..

Modeugen, som netop er slut, blev brugt af erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen til at søsætte en række nye grønne initiativer, der skal gøre det nemmere for virksomhederne at vælge en mere bæredygtig tøjproduktion.

Ministeren er på vej med en ny vækstfond til gavn for modebranchen, men først om en måned vil hun løfte sløret for, hvad den mere præcis gør ud på. I en pressemeddelelse siger Annette Vilhelmsen, at hun ønsker at styrke den danske modebranches omstilling til nye forretningsmodeller og i højere grad gøre modebranchen bæredygtig:

"Dansk mode er et stærkt eksporterhverv. Det skal vi holde fast i samtidig med, at vi gør det nemmere for virksomhederne at vælge grønt. Derfor har vi etableret en ny grøn omstillingsfond, som står klar om en måned til blandt andet at støtte de modevirksomheder, der vil omstille sig til en mere bæredygtig produktion".

Nye forretningsmodeller
Den nye fond har 40 millioner kroner til rådighed i 2013. Udover oprettelse af fonden støtter regeringen også udviklingen af nye grønne forretningsmodeller inden for modebranchen.

Modebranchen er blandt de kreative brancher, som regeringens kommende vækstplan for de kreative erhverv og design vil have fokus på.

Et andet initiativ er et online værktøj, der blev lanceret under modeugen, og som skal gøre det nemmere for virksomheder i modebranchen at arbejde hen imod en mere bæredygtig produktion. Værktøjet gør det blandt andet muligt for virksomhederne at dokumentere deres indsats inden for for eksempel børnearbejde, kemikalier og dyrevelfærd. Værktøjet er udviklet i samarbejde med Danish Fashion Institute.

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.06.2025CSR.dk

Haag forbyder reklamer for klimabelastende rejser

23.06.2025CSR.dk

Horisont Gruppen søger ESG-kompetencer til videreudvikling af CSR.dk

18.06.2025CSR.dk

Forslag til at tæmme reklamens magt

17.06.2025CSR.dk

Seneste bøde: Betaler 4 millioner kroner for vildledende klimaudsagn

11.06.2025CSR.dk

Folkemødet 2025: 33 på tre dage

23.05.2025CSR.dk

International opfordring til flybranchen om at gennemgå grøn markedsføring

21.05.2025Schneider Electric

Sponseret

Offgrid strømstation til sommerhus og strømafbrydelser

05.05.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Her bor den gode ESG-historie – og derfor skal du turde fortælle den

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves - Tag næste skridt på din bæredygtige karrierevej

Drømmer du om en karriere med mere mening og bæredygtig impact?  Er du på udkig efter nye muligheder inden for ESG, CSR eller bæredygtig forretningsudvikling – enten i dit nuværende job eller i en ny rolle?

Dato

01.07.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Summer School - Live Webinar - Learn to speak ESG

Want to work with ESG and sustainable business? Even experienced professionals can get lost in the terminology. Gain a clear overview and insight into the key terms and abbreviations, so you can understand and discuss how companies can create value for both society and the bottom line.

Dato

03.07.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Sommerskole - Live Webinar - Lær at tale ESG

Ønsker du at arbejde med ESG og bæredygtig business? Selv erfarne fagfolk roder rundt i begreberne. Få overblik og indblik i de centrale nøgleord og bogstavsforkortelser. Så du kan forstå og tale med om, hvordan virksomheder kan skabe værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

04.07.2025

Tid

09:00

Sted

Zoom