Veksler klimapoint til flyrejser: SAS anklages for grov greenwashing

Forbrugerrådet Tænk har anmeldt SAS for en kampagne, hvor kunder kunne veksle klimavenlige handlinger til rabatter på flyrejser. Ekspert stemmer i og kalder kommunikationen for ’grænseoverskridende’.

21.03.2025

CSR.dk

SAS er havnet i modvind efter en anmeldelse fra Forbrugerrådet Tænk, der mener, at flyselskabets ’Conscious Traveller’-kampagne vildleder forbrugerne. Kampagnen giver kunder mulighed for at optjene point til rabatter på flyrejser ved at udføre klimavenlige handlinger såsom at købe en dynamolygte eller installere en vandbesparende vandhane.

Forbrugerrådet Tænk har nu indgivet en klage til Forbrugerombudsmanden, hvor de betegner SAS’ markedsføring som grov greenwashing og et brud på markedsføringsloven.

"Man skulle næsten tro, at det var satire, når SAS belønner deres kunder for at tage såkaldte miljøbevidste skridt, som for eksempel at se en video, for herefter at tildele dem bonuspoint til at kunne flyve endnu mere," siger Winni Grosbøll, direktør i Forbrugerrådet Tænk, i en pressemeddelelse.

Ifølge Forbrugerrådet ansporer initiativet snarere til øget forbrug og udledning end til en reel bæredygtig adfærd.

SAS forsvarer kampagnen

Hos SAS afviser man kritikken og understreger, at initiativet er en del af flyselskabets strategi for at gøre luftfarten mere bæredygtig.

”En mere bæredygtig fremtid handler ikke om at flyve mindre eller sælge færre billetter, men om aktivt at transformere luftfarten til en bæredygtig industri. Hos SAS har vi forpligtet os til at stå i front for denne transformation,” skriver SAS i et skriftligt svar til P1 Morgen.

Flykoncernen fremhæver, at ’Conscious Traveller’-kampagnen ikke handler om at opveje emissioner, men om at tilbyde kunderne flere bæredygtige valgmuligheder. SAS fremhæver også, at selskabet løbende investerer i ny teknologi, bæredygtigt brændstof og andre initiativer for at reducere sit CO2-aftryk.

Professor Lars Thøger Christensen fra Copenhagen Business School, der er ekspert i greenwashing, har tidligere i et interview med BT kritiseret SAS og kaldt kommunikationen for ’grænseoverskridende’.

Forbrugerrådet Tænk fastholder anmeldelsen og mener, at sagen bør danne præcedens for, hvordan virksomheder kan kommunikere om bæredygtighed i markedsføring.

- lhs

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

12.12.2025CSR.dk

Første straffesag om greenwashing: Kunne ikke dokumentere bæredygtighedsudsagn

11.12.2025CSR.dk

Ny podcast om virksomheder som motor i omstilling

09.12.2025CSR.dk

Få det fulde overblik over bæredygtighed og ansvarlig forretning – direkte i din indbakke

08.12.2025CSR.dk

Usynlig skrift som protest: Bureauer finder vej uden om Meta-annonceforbud

04.12.20253H Law

Sponseret

Tre udbredte misforståelser om grøn markedsføring

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online