Veksler klimapoint til flyrejser: SAS anklages for grov greenwashing

Forbrugerrådet Tænk har anmeldt SAS for en kampagne, hvor kunder kunne veksle klimavenlige handlinger til rabatter på flyrejser. Ekspert stemmer i og kalder kommunikationen for ’grænseoverskridende’.

21.03.2025

CSR.dk

SAS er havnet i modvind efter en anmeldelse fra Forbrugerrådet Tænk, der mener, at flyselskabets ’Conscious Traveller’-kampagne vildleder forbrugerne. Kampagnen giver kunder mulighed for at optjene point til rabatter på flyrejser ved at udføre klimavenlige handlinger såsom at købe en dynamolygte eller installere en vandbesparende vandhane.

Forbrugerrådet Tænk har nu indgivet en klage til Forbrugerombudsmanden, hvor de betegner SAS’ markedsføring som grov greenwashing og et brud på markedsføringsloven.

"Man skulle næsten tro, at det var satire, når SAS belønner deres kunder for at tage såkaldte miljøbevidste skridt, som for eksempel at se en video, for herefter at tildele dem bonuspoint til at kunne flyve endnu mere," siger Winni Grosbøll, direktør i Forbrugerrådet Tænk, i en pressemeddelelse.

Ifølge Forbrugerrådet ansporer initiativet snarere til øget forbrug og udledning end til en reel bæredygtig adfærd.

SAS forsvarer kampagnen

Hos SAS afviser man kritikken og understreger, at initiativet er en del af flyselskabets strategi for at gøre luftfarten mere bæredygtig.

”En mere bæredygtig fremtid handler ikke om at flyve mindre eller sælge færre billetter, men om aktivt at transformere luftfarten til en bæredygtig industri. Hos SAS har vi forpligtet os til at stå i front for denne transformation,” skriver SAS i et skriftligt svar til P1 Morgen.

Flykoncernen fremhæver, at ’Conscious Traveller’-kampagnen ikke handler om at opveje emissioner, men om at tilbyde kunderne flere bæredygtige valgmuligheder. SAS fremhæver også, at selskabet løbende investerer i ny teknologi, bæredygtigt brændstof og andre initiativer for at reducere sit CO2-aftryk.

Professor Lars Thøger Christensen fra Copenhagen Business School, der er ekspert i greenwashing, har tidligere i et interview med BT kritiseret SAS og kaldt kommunikationen for ’grænseoverskridende’.

Forbrugerrådet Tænk fastholder anmeldelsen og mener, at sagen bør danne præcedens for, hvordan virksomheder kan kommunikere om bæredygtighed i markedsføring.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

10.06.2026CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J