Vækstmuligheder i kinesiske vindmøller

Den asiatiske stormagt opruster på vind- og solenergifronten. Det styrker mulighederne for vækst hos virksomheder i den danske vindmølleindustri.

Foto: Vindmølleindustrien.

24.06.2013

CSR.dk

<p>”En investering i Kina er især interessant for virksomheder, der har en klar "value proposition" til det kinesiske marked"</p>

Susanne Nors Hebsgaard, Commercial Counsellor på den danske ambassade i Beijing

Kina er et attraktivt eksportmål for danske vindvirksomheder. Det skriver brancheorganisationen Vindmølleindustrien. Med det ambitiøse mål om at nå en offshore kapacitet på 30 GW inden 2020 samt vækst i kapaciteten på land er Kina yderst interessant for danske vindvirksomheder.

Læs også: Danske virksomheder sætter selv vindmøllestandarden

”I 2012 var mere end 63 GW installeret i Kina og kapaciteten planlægges kraftigt udbygget. Derfor er markedet i sig selv interessant. Hovedårsagen for de danske virksomheders tilstedeværelse i Kina har imidlertid hidtil været, at man har fulgt de store vindmølleleverandører til Kina for at kunne levere til disse og producere i et land med lavere omkostningsniveauer. Derved har man kunnet være konkurrencedygtig i forhold til disse primære kunder,” siger Susanne Nors Hebsgaard, Commercial Counsellor på den danske ambassade i Beijing.

Danmark står stærkt i konkurrencen med de kinesiske fabrikanter, da danske virksomheder er langt fremme hvad angår produktion, udvikling, test og lignende.

Kinesisk marked kræver forberedelse
Skal man ind på det kineske marked, anbefaler den danske ambassade, at man forbereder sig grundigt.

Læs også: Sydafrika åbner op for eksportmuligheder

”Gør de nødvendige analyser og etabler en ’market entry strategy’ – og vær beredt på at dette i høj grad er et Business to Government marked, hvorfor Public Affairs-arbejde er afgørende for virksomhedens forretningsudvikling,” anbefaler Susanne Nors Hebsgaard, og fortsætter:

”En investering i Kina er især interessant for virksomheder, der har en klar "value proposition" til det kinesiske marked, og som har tålmodighed og mulighed for at investere i års markedsetablering med opbygning af forretningen særligt gennem netværk.”

Blandt andet påpeger Susanne Nors Hebsgaard, at man bør have tilstrækkeligt med kapital, da man først efter et stykke tid kan finansiere virksomheden via cash flow fra driften. Derudover skal man være parat til at etablere sig i Kina, da det er vanskeligt at skabe forretningen hjemme fra Danmark.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

29.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh har skabt udendørspotter, der kan stå ude hele året rundt

29.10.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Mad & drikke som strategisk bæredygtighedsværktøj på møder og konferencer

28.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus