Unilever første virksomhed med menneskerettighedsrapport

Unilever er med udgivelsen af den første menneskerettighedsrapport fra en virksomhed endnu engang frontløber inden for rapportering.

06.07.2015

CSR.dk

I pressemeddelelsen udsendt ved udgivelsen af rapporten siger Paul Polman, Unilevers administrerende direktør:

"”Virksomheder kan kun blomstre i samfund hvor menneskerettighederne respekteres, overholdes og fremmes. Mennesker er vores største aktiv og ’empowering’ dem på tværs af vores supply chain er ikke bare den rigtige ting at gøre, det sikrer også vores forretning en bæredygtig fremtid”."

Læs også: Hjælp at hente til de svære menneskerettigheder

Rapporten er et resultat af Unilevers arbejde med FNs retningslinjer for menneskerettigheder og erhvervsliv, og er den første dedikerede udgivelse baseret på disse retningslinjer. Rapporten redegør for Unilevers mål om aktivt at fremme menneskerettigheder på tværs af alle forretningsområder, og viser hvor virksomheden allerede har iværksat aktiviteter og hvor de fremtidige udfordringer ligger.

De områder, hvor Unilever selv fremhæver at have gjort fremskridt, er ’empowerment’ af kvinder, kampen mod sexchikane og arbejdet med arbejdsmiljø i forsyningskæden. Fremtidens indsatsområder defineres som arbejdsforhold for migrantarbejdere, arbejdsmiljø hos leverandørers leverandører og et fortsat samarbejde med andre organisationer for at påvirke systemiske forandringer.

Som det ofte er tilfældet, når virksomheder begynder på at rapportere på ikke-finansielle områder, så kræver datagrundlaget for rapporten mere arbejde, ligesom man endnu ikke har tredjepartsverificering af rapporten. Det hører også til de fremtidige indsatsområder.  

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense