Unilever første virksomhed med menneskerettighedsrapport

Unilever er med udgivelsen af den første menneskerettighedsrapport fra en virksomhed endnu engang frontløber inden for rapportering.

06.07.2015

CSR.dk

I pressemeddelelsen udsendt ved udgivelsen af rapporten siger Paul Polman, Unilevers administrerende direktør:

"”Virksomheder kan kun blomstre i samfund hvor menneskerettighederne respekteres, overholdes og fremmes. Mennesker er vores største aktiv og ’empowering’ dem på tværs af vores supply chain er ikke bare den rigtige ting at gøre, det sikrer også vores forretning en bæredygtig fremtid”."

Læs også: Hjælp at hente til de svære menneskerettigheder

Rapporten er et resultat af Unilevers arbejde med FNs retningslinjer for menneskerettigheder og erhvervsliv, og er den første dedikerede udgivelse baseret på disse retningslinjer. Rapporten redegør for Unilevers mål om aktivt at fremme menneskerettigheder på tværs af alle forretningsområder, og viser hvor virksomheden allerede har iværksat aktiviteter og hvor de fremtidige udfordringer ligger.

De områder, hvor Unilever selv fremhæver at have gjort fremskridt, er ’empowerment’ af kvinder, kampen mod sexchikane og arbejdet med arbejdsmiljø i forsyningskæden. Fremtidens indsatsområder defineres som arbejdsforhold for migrantarbejdere, arbejdsmiljø hos leverandørers leverandører og et fortsat samarbejde med andre organisationer for at påvirke systemiske forandringer.

Som det ofte er tilfældet, når virksomheder begynder på at rapportere på ikke-finansielle områder, så kræver datagrundlaget for rapporten mere arbejde, ligesom man endnu ikke har tredjepartsverificering af rapporten. Det hører også til de fremtidige indsatsområder.  

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

03.09.2026CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle