UNGC: Lokale netværk og SMV’er er essentielle for verdensmålene

Lokale netværk er uundværlige for at engagere erhvervslivet i arbejdet med at opfylde verdensmålene, og det er de små og mellemstore virksomheder, der trækker læsset, påpeger Global Compact i ny rapport.

Lokale netværk som bl.a. det danske er en hjørnesten i arbejdet med SDG'erne, lyder det fra UN Global Compact i ny rapport..

16.08.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Med eksempler fra mere end 30 lande, herunder Danmark, illustrerer en ny rapport fra UN Global Compact, hvordan de enkelte landes lokale netværk kan understøtte erhvervsliv og investorer med at opfylde målsætningerne i FN’s 17 verdensmål, SDG’erne.

Global Compacts 69 lokale netværk verden over står bag en lang række aktiviteter. Illustration fra rapport..

Læs også: Sådan skal du rapportere på verdensmålene

Undersøgelsen ser på systematisk erhvervsmæssigt engagement inden for fem områder: opmærksomhedsskabelse, kapacitetsopbygning, anerkendende ledelse, policydialog og multi-stakeholder partnerskaber. Disse hænger sammen på tværs og bygger ovenpå hinanden, understreges det.

Samtidig slår rapporten fast, at forandringerne i høj grad skal ske på det lokale niveau, med henvisning til, at de små og mellemstore virksomheder, SMV’erne, udgør 95 procent af verdens virksomheder og langt størstedelen af stillingerne, og at disse hovedsageligt agerer lokalt.

Som Global Compacts topchef, danske Lise Kingo, fremhæver i rapportens forord, så tilbyder de lokale netværk ”… unikke muligheder for virksomheder og andre typer organisationer for at engagere sig i [SDG’erne] baseret på internationale standarder og global ledelsespraksis, samtidig med at de kan fokusere på nationale udfordringer og prioriteter i samarbejde med andre lokale aktører. Det er gennem disse lokale netværk, at vi virkelig kan gøre de globale mål til lokal forretning.”

Rapporten kommer rundt om en række emner relateret til inddragelsen af SDG’erne i en virksomheds drift. Eksempelvis skal et selskab, for at forstå risici og muligheder omkring SDG’erne, starte med at sikre sig, at det ”... ikke er en del af problemet” eller decideret modarbejder fremskridtet omkring målene.

For at fremme samarbejde og fælles aktioner, peger rapporten på tendensen til at øge engagementet blandt diverse stakeholder-grupper. Et italiensk initiativ kaldet “Unchain the Chain” hjælper eksempelvis virksomheder med at håndterer deres forsyningskæder i overensstemmelse med på Global Compacts egne ti principper og de 17 SDG’er.

Højt dansk SDG-kendskab, men ikke meget reel forandring
Omkring det forholdsvis nye, danske Global Compact-netværk, beretter rapporten om et højt kendskab til SDG’erne. Ud af 145 adspurgte virksomheder, svarede næsten 95 procent af de havde refereret til målene i deres CSR-rapporter eller havde intentioner om at arbejde med og integrere dem i deres initiativer for 2018.

Samtidig noterer man sig dog, at kun to af virksomhederne i rundspørgen indikerer, at SDG’erne understøtter systemisk forandring i organisationen, mens hovedparten af respondenterne ’kun’ bruger målene som et rammeværktøj til at fortælle om eksisterende aktiviteter.

Det danske netværk arbejder derfor med at gøre virksomhederne bedre til at rette deres systemer og processer ind efter SDG’erne og ændre på “business-as-usual”-rapporteringen, hvilket bl.a. en serie interaktive møder skal hjælpe med.

Derudover bemærker rapporten også, at man i Network Denmark arbejder tæt sammen med Danmarks Statistik for at etablere en portal, der monitorerer det nationale danske bidrag til målene. Her er det danske netværks rolle at inkludere virksomhedernes bidrag på platformen.

Læs også: Virksomheder deler viden om verdensmål og forretning

Lise Kingo var også tilstede, da rapporten blev præsenteret ved en konference i New York i juli, og her adresserede hun vigtigheden af SDG’erne som en ’global omstilling, som menneskeheden aldrig har set før’, og som der kun er 12 år til at få på plads.

”Det hele hænger på at binde SDG-landeplanerne sammen med den private sektor og investeringer for at omdirigere finansiering i retning af 2030-dagsorden. I dette arbejde er den private sektor afgørende”, konstaterede hun.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

15.05.2026CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus