Udviklingsminister langer ud efter chokoladeindustrien

Dokumentaren ”Lyssky chokolade” om chokoladefirmaers brug af børnearbejdere fra Elfenbenskysten, får den danske udviklingsminister til at komme med en hård kritik af chokoladeindustrien.

10.12.2012

CSR.dk

Den danske udviklingsminister Christian Friis Bach kommer på eb.dk med en skarp kritik af en række af verdens største chokoladefirmaer.

Hans reaktion kommer på baggrund af dokumentarfilmen ”Lyssky chokolade”, som blev sendt på DR1 søndag. I filmen kan man se, hvordan en række af verdens største chokoladefirmaer benytter kakaobønner, der er ulovligt høstet af børn fra Elfenbenskysten. De nye afsløringer kommer tre år efter at industrien ellers lovede, at der ville komme styr på forholdene.

”Det er for ringe, at man i industrien ikke har styr på, at når man lover noget, ja så gør man det også," siger Christian Friis Bach til eb.dk.

Industrien tjener milliarder
Ifølge dokumentaren tjener industrien 1.200 milliarder kroner om året på salg af chokolade - men bruger blot et par millioner kroner på skoleprojekter i netop Elfenbenskysten:

”Man kan kun tage meget skarpt afstand fra børn, der bliver handlet og udnyttet,” siger Christian Friis Bach til eb.dk og udtrykker vrede over, at Elfenbenskysten tilsyneladende fortsat er hjemsted for børn, der tvinges til at lave farligt arbejde.

Roser Toms Chokolade
Ministeren roser blandt andet danske Toms for at være en af de virksomheder, der er på rette vej i forhold til ansvarlig leverandørstyring.

”Toms (…) forsøger at skabe ansvarlighed hos deres leverandører. Det er rigtigt svært, men det kræver først og fremmest åbenhed om arbejdet. De krav opfylder industrien bare generelt ikke,” siger Christian Friis Bach til eb.dk.

Læs også: Toms chokoladefabrik lancerer ny CSR-strategi

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart