Udviklingsminister langer ud efter chokoladeindustrien

Dokumentaren ”Lyssky chokolade” om chokoladefirmaers brug af børnearbejdere fra Elfenbenskysten, får den danske udviklingsminister til at komme med en hård kritik af chokoladeindustrien.

10.12.2012

CSR.dk

Den danske udviklingsminister Christian Friis Bach kommer på eb.dk med en skarp kritik af en række af verdens største chokoladefirmaer.

Hans reaktion kommer på baggrund af dokumentarfilmen ”Lyssky chokolade”, som blev sendt på DR1 søndag. I filmen kan man se, hvordan en række af verdens største chokoladefirmaer benytter kakaobønner, der er ulovligt høstet af børn fra Elfenbenskysten. De nye afsløringer kommer tre år efter at industrien ellers lovede, at der ville komme styr på forholdene.

”Det er for ringe, at man i industrien ikke har styr på, at når man lover noget, ja så gør man det også," siger Christian Friis Bach til eb.dk.

Industrien tjener milliarder
Ifølge dokumentaren tjener industrien 1.200 milliarder kroner om året på salg af chokolade - men bruger blot et par millioner kroner på skoleprojekter i netop Elfenbenskysten:

”Man kan kun tage meget skarpt afstand fra børn, der bliver handlet og udnyttet,” siger Christian Friis Bach til eb.dk og udtrykker vrede over, at Elfenbenskysten tilsyneladende fortsat er hjemsted for børn, der tvinges til at lave farligt arbejde.

Roser Toms Chokolade
Ministeren roser blandt andet danske Toms for at være en af de virksomheder, der er på rette vej i forhold til ansvarlig leverandørstyring.

”Toms (…) forsøger at skabe ansvarlighed hos deres leverandører. Det er rigtigt svært, men det kræver først og fremmest åbenhed om arbejdet. De krav opfylder industrien bare generelt ikke,” siger Christian Friis Bach til eb.dk.

Læs også: Toms chokoladefabrik lancerer ny CSR-strategi

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup