Udviklingsminister langer ud efter chokoladeindustrien

Dokumentaren ”Lyssky chokolade” om chokoladefirmaers brug af børnearbejdere fra Elfenbenskysten, får den danske udviklingsminister til at komme med en hård kritik af chokoladeindustrien.

10.12.2012

CSR.dk

Den danske udviklingsminister Christian Friis Bach kommer på eb.dk med en skarp kritik af en række af verdens største chokoladefirmaer.

Hans reaktion kommer på baggrund af dokumentarfilmen ”Lyssky chokolade”, som blev sendt på DR1 søndag. I filmen kan man se, hvordan en række af verdens største chokoladefirmaer benytter kakaobønner, der er ulovligt høstet af børn fra Elfenbenskysten. De nye afsløringer kommer tre år efter at industrien ellers lovede, at der ville komme styr på forholdene.

”Det er for ringe, at man i industrien ikke har styr på, at når man lover noget, ja så gør man det også," siger Christian Friis Bach til eb.dk.

Industrien tjener milliarder
Ifølge dokumentaren tjener industrien 1.200 milliarder kroner om året på salg af chokolade - men bruger blot et par millioner kroner på skoleprojekter i netop Elfenbenskysten:

”Man kan kun tage meget skarpt afstand fra børn, der bliver handlet og udnyttet,” siger Christian Friis Bach til eb.dk og udtrykker vrede over, at Elfenbenskysten tilsyneladende fortsat er hjemsted for børn, der tvinges til at lave farligt arbejde.

Roser Toms Chokolade
Ministeren roser blandt andet danske Toms for at være en af de virksomheder, der er på rette vej i forhold til ansvarlig leverandørstyring.

”Toms (…) forsøger at skabe ansvarlighed hos deres leverandører. Det er rigtigt svært, men det kræver først og fremmest åbenhed om arbejdet. De krav opfylder industrien bare generelt ikke,” siger Christian Friis Bach til eb.dk.

Læs også: Toms chokoladefabrik lancerer ny CSR-strategi

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.09.2025CSR.dk

Slut med ekstra midler til greenwashing trods stort behov

09.09.2025Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Green Claims Under Scrutiny: How to Communicate with Evidence

08.09.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: B2B og ESG - Gælder markedsføringsloven?

01.09.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grønt men ikke greenwashing – tre eksempler på “safe” kommunikation

01.09.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

28.08.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Gode råd: Sådan styrker du samarbejdet mellem ESG- ansvarlige og ledelsen

25.08.2025MäRK

Sponseret

"Hvis din virksomhed vokser, vil det så være bedre eller værre for planeten?"

20.08.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen sætter fokus på balanceret livsstil med nye initiativer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense