Trods mange stressramte er vi bedre på flere områder, mener aktører

Både pensionskasser og organisationer oplever, at det er mere almindeligt at tale højt om stress på arbejdspladsen.

Antallet af stressramte er steget med 8,5 procentpoint siden 2010.. Foto: 123rf.com.

21.11.2023

CSR.dk

Danskere, der hvert år rammes af stress, er ikke en nedadgående tendens. 

Ifølge tal fra Sundhedsstyrelsen er personer, som rammer en høj score på stress-skalaen, steget med 8,5 procentpoint fra 2010 til 2021.

Og stress koster danske arbejdspladser godt og vel 16,4 milliarder kroner årligt, viser en undersøgelse af Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) fra sidste uge. 

De tabte arbejdstider svarer til 37.335 fuldtidsstillinger.

Læs også: Nyt værktøj måler mental trivsel i tung industri

Det skriver TV 2.

Samtidig viser en rundspørge af Arbejdstilsynet, at særligt ansatte i brancher som døgninstitutioner og hjemmepleje samt universiteter og forskning ’ofte’ eller ’hele tiden’ har følt sig stressede de sidste to uger.

Der er dog et lyspunkt at se i mængden af de dystre tal. For mange virksomheder og organisationer har øget sit fokus på at forebygge og behandle stress.

Ifølge Marianne Skjold, administrerende direktør hos Psykiatrifonden, ser man det blandt andet ved, at flere arbejdspladser rækker ud til organisationen for at hjælpe med undervisning i tidlige tegn på stress eller psykisk mistrivsel. 

Pensionskassen PFA har investeret i tiltag, der skal forebygge og bedre trivslen. Det har udmundet sig i en model, der bruges til at kigge på konkrete udfordringer for hver enkel virksomhed.

Også Danica Pension har undersøgt årsagerne til stress. Her har det resulteret i et mere individuelt forløb, da man fandt ud af, at stress er et komplekst problem. 

Læs også: To danske pensionskasser er kommet igennem nåleøjet hos SBTi

Det er alt sammen indsatser, som er kommet af, at man er blevet mere åben for at tale om problemstillingen, mener Camilla Thind Sunesen, direktør for sundhedsudvikling hos Danica Pension.

”Vi er ikke i mål, men jeg oplever, at flere og flere bryder barrierer ned, og mange virksomheder arbejder med psykologisk tryghed,” siger hun til TV 2.

- HCL

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UN Global Compact Network Denmark opstarter nyt Think Lab med fokus på Living Wage

26.08.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

FreeBee A/S skaber et mere sikkert arbejdsmiljø med ny halvautomatiseret lagerløsning

18.08.2025Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

15.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fordi inklusion, lighed og værdighed ikke er til forhandling

15.08.2025CSR.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

11.08.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sæt turbo på CSR initiativerne med nudging!

30.07.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

FN-værktøj skal styrke lige muligheder på arbejdspladsen

24.07.2025Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka investerer i sikkerhed og trivsel

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Klappir Nordic ApS
Seminar
Fra omkostninger til katalysator

Nøglerne til ROI i bæredygtige forsyningskæder

Dato

27.08.2025

Tid

14:20

Sted

Bella Center, Copenhagen

Bureau Veritas
Kursus
Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

Vidste du godt, at der er en ny ISO-standard på vej, som fokuserer på at minimere fødevareaffald og -tab på en systematisk måde? Denne standard, der forventes udgivet i 2026, har fået betegnelsen ISO 20001.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket drift

Svanemærket Bygningsdrift er et bedre valg for miljøet, klimaet og beboerne. Servicen opfylder strenge krav til bygningers brugsfase. Både til energi, vand, affald, udemiljø samt kemikalier og byggevarer. Kriterierne fremmer ressourceeffektivitet, reduceret klimapåvirkning og tilpasning til klimaforandring. Kriterierne gavner også bygningers indeklima og har til formål at forlænge bygningens levetid.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ledelsesansvar i praksis

Dette kursus klæder dig på til at identificere og håndtere problemstillinger vedrørende erstatningsansvar for direktion og bestyrelse.

Dato

28.08.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V