Topmøde om bæredygtig mode i København

Operaen i København lægger 24. april hus til verdens største topmøde om bæredygtig mode.

11.04.2014

CSR.dk

Danish Fashion Institute har netop løftet sløret for programmet for det kommende internationale topmøde om bæredygtig mode, Copenhagen Fashion Summit, der finder sted i Operaen den 24. april og forventes at tiltrække mere end 1.000 deltagere.

På dagen vil et lineup af vægtige speakers præsentere deres bud på bæredygtige løsninger i modebranchen. Blandt andre vil CSR-chefen for den multinationale luksusgruppe Kering (der ejer brands som Gucci, Saint Laurent og Alexander McQueen) præsentere gruppens nye, innovative værktøj – en såkaldt ”Environmental Profit & Loss Account”, som i monetære værdier måler det miljømæssige fodaftryk på tværs af deres supply chain.

Modebranchens verdensomspændende bæredygtighedssammenslutning, Sustainable Apparel Coalition, vil ligeledes holde en keynote til summit’en. Her vil direktøren Jason Kibbey fortælle om den nye industristandard Higg-indekset, der for nylig blev lanceret i en version 2.0. Higg-indekset angiver et stykke tøjs bæredygtighed gennem et tal fra 0-100.

Mindes Rana Plaza
Copenhagen Fashion Summit falder på årsdagen for Rana Plaza fabriksulykken i Bangladesh, der kostede mere end 1.100 fabriksarbejdere livet. For at mindes katastrofen, der var den værste ulykke i tøjbranchens historie, er Alan Roberts, direktøren for Bangladesh-aftalen “Akkord om brand- og bygningssikkerhed i Bangladesh", inviteret til at fortælle om status på det store arbejde, der er igangsat for at øge sikkerheden på fabrikker i Bangladesh.

Herudover vil man kunne opleve speakers fra det italienske luksusbrand Bottega Veneta, H&M og Financial Times, samt bæredygtighedsfortalerne Livia Firth, stifter af Eco-Age Ltd. og skuespiller Connie Nielsen, der har lanceret ”Human Needs Project”.

HKH Kronprinsesse Mary er protektor for Copenhagen Fashion Summit og skyder konferencen i gang kl. 10.00 med den officielle velkomsttale.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J