Temadag om CSR i mindre virksomheder

Green Network afholder CSR-temadag i Vejle målrettet små og mellemstore virksomheder.

Temadag giver mulighed for at få CSR-værktøjer med hjem. .

06.05.2014

CSR.dk

Om Green Network

Green Network er Danmarks største CSR-erhvervsnetværk med et rådgivnings- og kompetencecenter i Vejle, som arbejder på at fremme medlemsvirksomhedernes CSR-indsats lokalt, nationalt og internationalt.

Netværket har omkring 140 medlemmer.

Hvordan kan CSR gøres håndgribeligt for små og mellemstore virksomheder, så de får positive afkast på bundlinjen og samtidig skaber værdi for samfundet?

Det stiller en CSR-temadag, der afholdes hos Green Network i Vejle den 4. juni, skarpt på. Her vil deltagerne kunne få viden, værktøjer og systemer til at arbejde med CSR i praksis.

Læs også: Ni gode råd om leverandørstyring

Formålet med temadagen er at motivere og inspirere mindre virksomheder til at få succes med deres CSR-arbejde, og det er nogle af Danmarks absolut førende CSR-eksperter, som står på podiet. Eksperterne har i 12 indlæg af 20 minutters varighed fokus på drivkræfter og værdiskabelse, perspektiver og potentialer i CSR med de mindre virksomheder som omdrejningspunkt.

”CSR er fortsat et komplekst område at beskæftige sig med, især for mange mindre virksomheder, og derfor prioriteres det ofte ikke på trods af de forretningsmæssige potentialer. Det er Green Networks fornemste opgave at oversætte CSR til godt købmandskab for vores medlemsvirksomheder, og det er temadagen et godt eksempel på”, siger Kenneth Hald Jensen, administrerende direktør i Green Network.

Læs også: 5 hurtige til den nye direktør i Green Network

Indlæggene på temadagen handler blandt andet om ’Potentialer og barrierer’, ’Fra princip til praksis’ og ’Anvendelse af CSR i markedsføringen’. Mellem indlæggene kan deltagerne møde kollegaer i og uden for branchen på standområdet og under matchmakingen have fortrolige 1:1-møder med andre deltagere.

Temadagen afholdes i samarbejde mellem Green Network, Konceptual CSR og Compleks. 

Se programmet 

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom