Temadag om CSR i mindre virksomheder

Green Network afholder CSR-temadag i Vejle målrettet små og mellemstore virksomheder.

Temadag giver mulighed for at få CSR-værktøjer med hjem. .

06.05.2014

CSR.dk

Om Green Network

Green Network er Danmarks største CSR-erhvervsnetværk med et rådgivnings- og kompetencecenter i Vejle, som arbejder på at fremme medlemsvirksomhedernes CSR-indsats lokalt, nationalt og internationalt.

Netværket har omkring 140 medlemmer.

Hvordan kan CSR gøres håndgribeligt for små og mellemstore virksomheder, så de får positive afkast på bundlinjen og samtidig skaber værdi for samfundet?

Det stiller en CSR-temadag, der afholdes hos Green Network i Vejle den 4. juni, skarpt på. Her vil deltagerne kunne få viden, værktøjer og systemer til at arbejde med CSR i praksis.

Læs også: Ni gode råd om leverandørstyring

Formålet med temadagen er at motivere og inspirere mindre virksomheder til at få succes med deres CSR-arbejde, og det er nogle af Danmarks absolut førende CSR-eksperter, som står på podiet. Eksperterne har i 12 indlæg af 20 minutters varighed fokus på drivkræfter og værdiskabelse, perspektiver og potentialer i CSR med de mindre virksomheder som omdrejningspunkt.

”CSR er fortsat et komplekst område at beskæftige sig med, især for mange mindre virksomheder, og derfor prioriteres det ofte ikke på trods af de forretningsmæssige potentialer. Det er Green Networks fornemste opgave at oversætte CSR til godt købmandskab for vores medlemsvirksomheder, og det er temadagen et godt eksempel på”, siger Kenneth Hald Jensen, administrerende direktør i Green Network.

Læs også: 5 hurtige til den nye direktør i Green Network

Indlæggene på temadagen handler blandt andet om ’Potentialer og barrierer’, ’Fra princip til praksis’ og ’Anvendelse af CSR i markedsføringen’. Mellem indlæggene kan deltagerne møde kollegaer i og uden for branchen på standområdet og under matchmakingen have fortrolige 1:1-møder med andre deltagere.

Temadagen afholdes i samarbejde mellem Green Network, Konceptual CSR og Compleks. 

Se programmet 

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup