Tech og bæredygtighed - de nye perlevenner

Kombineret repræsenterer teknologi og bæredygtighed en reel mulighed for at Danmark og dansk erhvervsliv kan gøre en positiv forskel i verden og samtidig tjene penge. Årets udgave af 360 Grader Prisen belønner de bedste på området.

16.07.2018

CSR.dk

Hvis vi ser på Industri 4.0 og alt, hvad der dertil hører af snak om big data, eksponentialitet og transparens, så er det svært, ikke at lade sig begejstre over mulighederne. Informations- og kommunikationsteknologi (IKT) kan styrke ytringsfriheden på måder, hvis mage vi ikke før har set.

Teleinfrastruktur har forbedret adgangen til information, øget levestandarden, bekæmpet epidemier, genforenet flygtningefamilier, uddannet fattige og hjulpet jordemødre. Selvom der også er modsatrettede tendenser såsom overvågning, fake news og ’hate speech’, så er der mange, der deponerer deres optimisme på klodens vegne i de nye teknologiske muligheder.

Det skyldes ikke mindst, at vedtagelsen af FN’s 17 Verdensmål for bæredygtig udvikling i 2015 er i færd med at skabe en bevægelse på tværs af stat, marked og civilsamfund. Bevægelsen er drevet frem af et sprog om bæredygtighed og ansvarlighed, som i stigende grad bliver brugt på tværs af sektorer, brancher og landegrænser.

Læs også: Hæder til gas og græshopper

Kombineret repræsenterer de to tendenser en reel mulighed for Danmark og dansk erhvervsliv for at gøre en positiv forskel i verden ved at levere smarte løsninger på samfundsudfordringer og samtidig tjene penge.

Det er baggrunden for at Dansk Erhverv, Dansk Initiativ for Etisk Handel (DIEH), Erhvervsstyrelsen og Green Network den 6. september 2018 for andet år uddeler 360 Grader Prisen.

Prisen sætter fokus på smarte løsninger, der fremmer en bæredygtig udvikling. Det sker ved at nogle danske startups og etablerede virksomheder, der arbejder succesfuldt i krydsfeltet imellem innovation, ny teknologi, digitale løsninger og bæredygtighed kommer frem i lyset.

360 Grader Prisen 2018

Kan din virksomhed koble FN’s Verdensmål, ny teknologi og profitabilitet i praksis? Nominér din virksomhed her.

Vil du gerne opleve seks modige virksomheder og iværksættere pitche deres forretningsidé eller -tiltag live foran en professionel jury, så tilmeld dig konferencen her.

En stærk jury sikrer 360 graders vurdering
De tre bedste forretningstiltag eller idéer i henholdsvis kategorien ’start up’ og ’etableret virksomhed’ vil på dagen skulle pitche deres løsning live foran en jury.

Juryen består i år af blandt andre udviklingsdirektør, Mette Skøt fra Vækstfonden, generalsekretær, Christian Friis Bach fra Dansk Flygtningehjælp og Søren Stig, Impact investor og bestyrelsesmedlem i CIID, og repræsenterer altså både investorer, digitale eksperter og civilsamfund.

Udover adgangen til nysgerrig opmærksomhed fra juryen, præmieres de to bedste løsninger hver med et beløb på 15.000 kr. samt et årspartnerskab eller certificeringsforløb hos Green Network. De bedste cases og eksempler på 360 graders løsninger vil efterfølgende blive gjort tilgængelige af de fire arrangører.

Konkurrencen og prisuddelingen foregår torsdag d. 6 september 2018 kl. 13-17 på Børsen i København.

Artikel produceret i samarbejde med Dansk Erhverv.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København