Svanemærket er en god investering

En ny undersøgelse fra Nordisk Ministerråd viser, at virksomheder opnår mange fordele ved at svanemærke produkter og serviceydelser.

06.11.2014

CSR.dk

Om Svanemærket

Svanemærket har eksisteret siden 1989 i de nordiske lande.

Et af de særlige kendetegn ved Svanemærket er, at hele produktets livscyklus fra råvarer til produktion, brug, bortskaffelse og recirkulering er med i vurderingen, når kravene til svanemærkede produkter fastsættes.

I løbet af fem år er udvalget af svanemærkede produkter og serviceydelser i Danmark fordoblet.

Torsdag den 6. november kan Svanemærket fejre 25 års fødselsdag. I de 25 år, Svanemærket har eksisteret, har forbrugerne i Norden haft mulighed for at gøre forbruget mere miljøvenligt på en overskuelig måde. Og denne mulighed er kommet både forbrugere, miljø og virksomheder til gavn.

”Jeg er glad for at se, at der kommer stadig flere svanemærkede produkter på hylderne, så vi nu er oppe på over 8.000 produkter. Virksomheder kan se fordelen ved at have et miljømærke på deres produkter og tjenester, som mange forbrugere går efter. Jeg håber, at endnu flere virksomheder vil få øjnene op for, at det kan betale sig at svanemærke deres varer”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl i en pressemeddelelse.

Læs også: Svanemærket. 25 år for miljø og mennesker

En ny undersøgelse fra Nordisk Ministerråd konkluderer, at det er en god investering for virksomheder at være svanemærket. I undersøgelsen peger flere virksomheder på, at Svanemærket er med til at generere innovation, øge kundernes interesse, reducere ressourceforbruget og gøre det nemt at kommunikere virksomhedens miljømæssige arbejde.

I Danmark findes svanemærkede produkter inden for 46 forskellige grupper – lige fra sæbe og legetøj til svanemærkede serviceydelser som rengøring, trykkeri og hoteller. Men ifølge Kirsten Brosbøl skal Svanemærket udbredes endnu mere:

”Rigtig mange forbrugere kigger allerede efter svanen, når de skal købe rengøringsmidler, vaskepulver eller plejeprodukter. Til gengæld er det langt fra alle, der ved, at en lang række andre produkter også kan findes i svanemærkede udgaver, og at hele butikker kan blive udstyret med svanen. Den viden skal vi have udbredt, så vi kan sætte endnu mere skub i efterspørgslen på miljømærkede varer og den grønne omstilling”, siger Kirsten Brosbøl.

-KLZ

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.12.2025CSR.dk

Få det fulde overblik over bæredygtighed og ansvarlig forretning – direkte i din indbakke

08.12.2025CSR.dk

Usynlig skrift som protest: Bureauer finder vej uden om Meta-annonceforbud

04.12.20253H Law

Sponseret

Tre udbredte misforståelser om grøn markedsføring

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

11.11.20253H Law

Sponseret

Store bøder og en aktiv Forbrugerombudsmand: Er compliance med markedsføringen virkelig så vigtig?

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom