Sustainable Brand Index – hvad skal vi med det?

D. 16. april afholdes Sustainable Brand Index Awards-eventen i Danmark for første gang. Men hvad skal vi med det? Blive klogere på hvordan bæredygtighed kan blive til branding.

05.04.2018

CSR.dk

Oppe i Stockholm sidder en mand med en analysevirksomhed. I snart 10 år har han, gennem Sustainable Brand Insight, som virksomheden hedder, testet hvilke brands de svenske forbrugere synes er bedst til bæredygtighed, og fejret det ved en event, når resultaterne var klar.

Erik Elvingsson Hedén, det hedder manden, har besluttet, at nu skal det samme ske i Danmark. Undersøgelsen, Sustainable Brand Index, er blevet gennemført på det danske marked siden 2013, men d. 16. april i år skal vi fejre det for første gang.

“Vi synes, der er brug for et toneangivende event om bæredygtighed og branding i Danmark. Vi har haft Sustainable Brand Index Awards i Sverige i syv år og Norge i to år og det har været utrolig værdsat. Nu kan vi se at der findes en stor interesse hos danske virksomheder for at få en event på plads i København, så nu går vi i gang”, forklarer Erik Elvingsson Hedén

De mest og mindst bæredygtige brands 2017

Mest                                       

  • Urtekram (ny)
  • Tesla (ny)
  • Friland (ny)
  • Coop (1)
  • Irma (4)
  • Rema1000 (9)
  • Superbrugsen (2)
  • Lego (3)
  • Arla (7)
  • Kvickly (5)  

Mindst

  • Alfa Romeo
  • Dominos
  • Biva
  • KFC
  • Expert
  • Subaru
  • Stofa
  • Chevrolet
  • Saxo Bank
  • Gina Tricot

Kilde: Sustainable Brand Index

Sidste år var hele top tre skiftet ud i forhold til året før. Hvad der sker i år, ved vi endnu ikke.

Mere end en fest
Dukker man op d. 16. april på Crown Plaza kl 15.30, så får man andet og mere med hjem end ømme hænder af at klappe. Det to timer lange program byder nemlig på masser af data og viden om bæredygtighed og branding.

“Der kommer til at være fuldt fokus på viden om forbrugeradfærd i forhold til bæredygtighed, og på hvad der faktisk fungerer, når man skal bygge et bæredygtigt brand. Og samtidig kan man møde dem, som er lykkedes allerbedst med netop dette”, fortæller Erik Elvingsson Hedén.

Så er der en overordnet trend, man kan fremhæve i forhold til bæredygtige brands? Erik Elvingsson Hedén siger ja, og fremhæver vigtigheden af at integrere budskaber om bæredygtige brands i al sin kommunikation.

“Det bliver stadig vigtigere, at man som virksomhed tager bæredygtighed med I al kommunikation. Det rækker ikke med en en eller nogle få kanaler – det skal kunne ses overalt for at være troværdigt. Ellers stoler folk ikke på det”, siger han.

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

SUSTAINX ApS
Webinar
Ledelsesforankring: Gør ESG til et strategisk værktøj

ESG er i dag en fast del af mange virksomheders arbejde. Men hos de fleste lever bæredygtighed stadig ved siden af de beslutninger, der styrer forretningen. Hvis ESG skal skabe reel værdi, kræver det en tættere kobling til ledelsen og til de strategiske prioriteringer i virksomheden. I dette webinar ser vi på, hvordan ESG-ansvarlige kan styrke ledelsesforankringen af bæredygtighedsarbejdet. Vi sætter fokus på nogle af de faldgruber, vi ser i forhold til udarbejdelse af business cases, og giver gode råd til, hvad man ellers kan gøre for at få buy-in fra ledelsen.

Dato

24.03.2026

Tid

11:05

Sted

Teams