Supermarkeder udvikler guide til genanvendelig emballage

I den nærmeste fremtid skal varerne i supermarkederne været pakket ind i genbrugeligt materiale. Det er ambitionen bag en guide til vareproducenterne, som Danmarks dagligvarekæder er gået sammen om at udvikle.

Guiden skal være med til at pålægge vareproducenterne ansvaret for, at deres produkter er indpakket i genanvendeligt materiale..

16.03.2020

CSR.dk

På baggrund af et affaldsdirektiv fra EU, forpligtiger medlemslandene sig til at etablere et system for producentansvar inden 2025. Hermed får producenterne ansvaret for, at deres varer bliver pakket ind i genanvendeligt materiale. 

Derfor har Dagligvarebranchens Samarbejdsudvalg (DagSam) gennem et samarbejde besluttet at udvikle en guide til, hvordan producenter bedst muligt kan vælge emballage, der kan genbruges. Guiden er henvendt vareproducenter, der gerne vil vide mere om, hvordan man nemmere kan vælge grønnere indpakning. Det oplyser Berlingske.

Da direktivet senest skal indføres i 2025, understreger Mogens Werge, CSR og public affairs manager i MLDK - Mærkevareleverandørerne, på vegne af DagSam, hvordan det er vigtigt at tage aktion nu.

Læs også: Carlsberg implementerer genanvendt emballage til dåseforpakninger

“Det er jo en proces, der tager nogle år. Derfor skal vi i gang nu. Men det er i høj grad realistisk, at vi får langt mere genanvendelig emballage på hylderne. Vi ser allerede mange varer, som er emballeret i emballager, der kan genanvendes, og ligeledes et stigende antal varer, hvor emballagen består af genanvendte materialer. Det er det, vi skal se mere af”, siger han til Berlingske.

Mogens Werge tilføjer, hvordan genanvendelig plast stadig kan benyttes som emballage, da der ligger mindre miljøbelastning i denne løsning end, hvis man skulle importere palmeblade fra Sydamerika. 

Succes kræver synergi
På nuværende tidspunkt har Danmark mål om at genanvende 22,5 procent plast - aktuelt genanvendes der omkring 20 procent. Dette mål skal imidlertid hæves til 50 procent i 2025. Derudover skal målet om brug af genanvendelig emballage gå fra en procent på 55 til 65 inden for de næste fem år.

I følge DagSam lægger der ikke kun en udfordring i selve omstillingen til 100 procent genbrugsemballage, men desuden, hvordan dette skal genanvendes på nationalt plan. 

Læs også: Salling Group vil have mere genbrug og mindre plast i emballagen

De 98 danske kommuner har individuelle regler og planer for håndtering af affald, hvorfor brancheorganisationen stræber efter at få indflydelse på, hvordan fremtidens affald kan sorteres på tværs af landet.

“Det nytter ikke noget, at vi får gode emballager, hvis ikke affaldssystemet er indrettet til at genanvende emballagerne. Hvis der eksempelvis er en kommune, hvor emballagerne ender i forbrændingsanlægget, så taber vi ressourcerne. Derfor siger vi fra branchens side, at vi gerne vil have indflydelse på fremtidens system, for ellers nytter det ikke noget”, siger Mogens Werge til Berlingske.

Den næste nationale affaldsplan forventes at være færdig i løbet af i år. 

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025CSR.dk

Eksperter advarer: Grøn fjernvarme er en illusion

06.06.2025CSR.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025CSR.dk

Komfort over klima: Virksomheder ignorerer klimaaftryk fra rejser

06.06.2025CSR.dk

Nyt liv til gamle biler: Toyota åbner europæisk genbrugsfabrik

05.06.2025CSR.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

04.06.2025CSR.dk

Organisationen bag klimamålenes guldstandard vil stramme kravene

02.06.2025CSR.dk

Naturen som juridisk person: En ny tilgang til miljøbeskyttelse

02.06.2025CSR.dk

Teknologivirksomhed planter nyt liv baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København