Stort kendskab til Verdensmålene blandt danskerne

Næsten to ud af tre danskere kender til SDG’erne, hvilket er tæt på dobbelt så mange som for to år siden. Tidligere udenrigsminister Kristian Jensen kalder det ”en fantastisk fælles indsats” og fremhæver bl.a. de virksomheder, der har arbejdet målene ind i deres strategier.

De 17 Verdensmål, her linet op med deres 169 delmål under sig, nyder stadig større kendskab blandt danskerne..

30.09.2019

CSR.dk

En ny undersøgelse, som Epinion har lavet for Verdens Bedste Nyheder, viser således, at næsten to ud af tre danskere (62 procent) har hørt om Verdensmålene, hvilket ikke er langt fra en fordobling af de 35 procent, der kendte til målene i 2017.

”Det synes jeg er helt fantastisk, og det er en kæmpe cadeau til alle de organisationer og kampagner, der har arbejdet med at udbrede kendskabet til Verdensmålene, eller taget målene ind i virksomhedsstrategier og kommunalplaner”, siger Kristian Jensen (V), der er formand for Folketingets tværpolitiske 2030-Netværk for målene, og som har arbejdet med Verdensmålene både som udenrigs- og finansminister.

”Det er en fantastisk fælles indsats, der har løftet kendskabet op, så næsten to tredjedele af danskerne kender til dem”, tilføjer han.

Handling bag ordene
Kristian Jensen peger på de stærke partnerskaber, vi har i Danmark, som en af årsagerne til den positive udvikling. Når både virksomheder og organisationer som Danmarks Idrætsforbund, spejderbevægelsen og Kommunernes Landsforening har taget målene til sig, så illustrerer det ifølge Jensen, at ”Verdensmålene ikke er et nicheprojekt, som blot er for dem, der er særligt glade for naturen eller specielt politisk engageret i den ene eller anden retning. Verdensmålene er for alle”, som han siger.

Epinion-undersøgelsen viser også, at 92 procent af danskerne mener, at Verdensmålene er vigtige, og at 81 procent af os mener, at Danmark bør gå forrest med at sikre, at verden når målene. Begge tal svarer omtrent til tidligere undersøgelser.

Derfor handler de næste skridt i høj grad om at få sat handling bag ordene, og det kræver et bredt engagement i befolkningen.

Læs også: Status på verdensmålene: Det går den gale vej med flere kritiske mål

”Nu skal vi have engageret alle, så vi kan omsætte kendskabet til konkret handling. Det lægger selvfølgelig et pres på os politikere på Christiansborg, men det lægger også et pres på alle de gode kræfter, der har været med til at brede målene ud til danskerne”, siger Kristian Jensen.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense