Stort hug i EU’s bæredygtighedskrav

Nyt udkast lægger op til at halvere antallet af obligatoriske datapunkter og helt afskaffe de frivillige.

Foto: Dansk Erhverv

14.08.2025

CSR.dk

Den europæiske regnskabsstandard-sætter, EFRAG, overvejer en markant reduktion af kravene i de Europæiske Bæredygtighedsrapporteringsstandarder (ESRS) under EU’s CSRD-direktiv. Ifølge et nyt udkast til ændrede standarder kan antallet af datapunkter, som virksomheder skal rapportere på, blive reduceret med omkring 66 %.

En af de mest markante ændringer i udkastet er en ”drastisk beslutning” om helt at afskaffe de frivillige datapunkter, kendt som ”may”-krav. Kun de obligatoriske ”shall”-krav bliver tilbage, og også her lægger EFRAG op til at skære over halvdelen væk.

Planerne følger i kølvandet på EU-Kommissionens Omnibus-pakke, som har til formål at mindske de administrative byrder for virksomhederne. Pakken indeholder forslag til at forenkle en række centrale regler, herunder CSRD, CSDDD, taksonomiforordningen og CBAM.

EFRAG fik i 2020 mandat til at udvikle de første ESRS-standarder, som Kommissionen vedtog i 2023. Efter Omnibus-pakken har EFRAG fået til opgave at udarbejde tekniske anbefalinger til, hvordan standarderne kan forenkles uden at gå på kompromis med CSRD’s overordnede formål.

Ifølge det nye udkast skal de reviderede standarder:

  • Gøre bæredygtighedsrapporter mere beslutningsrelevante og mindre omfattende
  • Forenkle den dobbelte væsentlighedsvurdering (DMA) med mere pragmatiske beviskrav
  • Muliggøre brug af resuméer og bilag for at gøre rapporter mere læsevenlige
  • Reducere rapporteringskrav gennem justering af Minimum Disclosure Requirements (MDR)
  • Sikre bedre sammenhæng med de internationale IFRS S1- og S2-standarder

Samlet set forventes ændringerne at mindske rapporteringsbyrden markant – både i antal datapunkter og i mængden af detaljer, virksomhederne skal levere.

Læs udkastet her.

- lhs

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

REFOOD mærket udfases. Daka ReFood fortsætter uændret

04.03.2026Valified

Sponseret

Når ESG bliver en del af virksomhedens styring

03.03.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsministeren fritager visse virksomheder for bæredygtighedsrapportering

24.02.2026CSR.dk

Shein dropper net-zero budskaber i Tyskland efter anklage om greenwashing

19.02.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen klar med nye ESG-skabeloner i Excel-format

13.02.2026Comm2ig

Sponseret

Valide CO2-data, der styrker din indkøbsstrategi

10.02.2026Valified

Sponseret

Den største driftsrisiko i danske virksomheder står ikke i klimaregnskabet

10.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Automatisk Bæredygtighedsrapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online