Storkøkkener køber økologi for en milliard kroner

Køkkener i blandt andet institutioner, restauranter og kantiner købte økologiske madvarer for knap en milliard kroner i 2013. Det viser netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik.

18.02.2015

CSR.dk

Det samlede salg af madvarer til foodservice, som er blandt andet er køkkener i institutioner, restauranter, kantiner, caféer og udbringning, udgjorde i 2013 i alt 18,4 milliarder kroner.

Heraf udgør økologiske madvarer 981 millioner kroner, hvilket svarer til fem procent. Det viser en ny opgørelse fra Danmarks Statistik.

Inden for detailhandel (supermarkeder og varehuse) lander andelen af økologiske varer på otte procent, mens fordelingen af de økologiske varegrupper stort set er ens inden for foodservice og detailhandel.

Læs også: Fremtidsønskerne for dansk økologi er høje

Dog skiller varegrupperne kød, fjerkræ og fisk sig ud, da andelen i detailhandel næsten er dobbelt så høj som inden for foodservicesektoren. Kød er imidlertid den varegruppe, der fylder mindst i det økologiske salg til både detailhandel og foodservice.

Mejerivarer er den varegruppe, der udgør den største andel af økologiske varer til foodservice med 41 procent. Særligt mælk og fløde vejer tungt med 28 procent af salget til foodservice, mens det kun udgør 19 procent af salget til detailhandlen.

-KLZ

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

04.11.2026CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle