Store virksomheders rapportering er godt på vej til CSRD

En ny analyse af parathed til CSRD-rapportering i store, børsnoterede danske virksomheder er netop udkommet. Det går faktisk ok.

02.04.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Et samarbejde mellem revisions- og rådgivervirksomheden EY og tænketanken Axcelfuture skabte i 2023 ”Center for Strategisk CSRD”. 

Et af de første skud på den analytiske stamme herfra er en ny undersøgelse af, hvor langt 30 af de virksomheder, der først skal rapportere i overensstemmelse med CSRD, er kommet i deres rapportering indtil nu. 

Overordnet vurderer analysen, at virksomheder med mere end 2500 medarbejdere er omkring 60 procent klar, baseret på deres 2022 og 2023 rapporter, mens tallet er 47 procent for virksomheder med færre medarbejdere.  

Klarheden vurderes ved at sammenligne de udkomne rapporter med CSRD og de tilknyttede standarder. Analysen tager ikke højde for væsentlighed, så det kan være, at den rapportering, der ifølge analysen mangler, er frasorteret af en væsentlighedsanalyse i den enkelte virksomhed. 

Det betyder, at målet ikke er 100 procent rapportering på alle punkterne i analysen, og at man heller ikke ud fra denne analyse kan konkludere, om virksomhederne er bagud med deres rapportering. Det vil afhænge af netop væsentlighedsanalysen. 

Bedre forberedt end sidste år

En ting, man kan se af analysen, er, at virksomhederne på alle områder har forbedret deres rapportering fra 2022 til 2023 – set i forhold til de nye oplysningskrav. Samlet set med en stigning på 22 procent. 

Den største vækst i parathed ser man på biodiversitet og forurening. Men især biodiversitet volder stadig virksomhederne problemer, fortæller Christina Kjær, forskningschef i Axcelfuture og leder af Center for Strategisk CSRD, til Børsen. 

“Når vi kigger på sværhedsgraden af at rapportere, så ser vi på to parametre – emneforståelse og datatilgængelighed. Biodiversitet er svært, fordi virksomhederne mangler begge ting. De er slet ikke vant til at tænke på den måde, fordi det er ret nyt, at virksomhederne overhovedet skal forholde sig til det,” siger hun.

Emnet, som virksomhederne er længst med at rapportere på ift. lovgivningen er klimaforandringer, som af Christina Kjær kalder for et ”langt mere modent” område, med mange flere etablerede standarder og guidance for rapportering. 

Rapporten kan ses her.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering er ikke et stort projekt – hvis du gør det smart!

13.08.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Færre rapporteringskrav gør ikke ESG-data mindre relevante for SMV’er

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

CSR.dk

69 procent af CSRD-virksomheder har nu klimaomstillingsplaner

Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen præsenterer reviderede bæredygtighedsstandarder

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online