Stærkt kandidatfelt dyster om CSR People Prize

Der bliver hård konkurrence om at vinde årets udgave af CSR People Prize. Ialt 130 virksomheder i alle størrelser er indstillet til prisen, som uddeles ved CSR Awards i Vejle til oktober.

29.06.2015

Jakob Rom Johansen, CSR.dk

Hele 130 virksomheder er i år med i kandidatfeltet til CSR People Prize, og dermed bliver der hård kamp om prisen. Vinderne afsløres og hædres til CSR Awards, der i år finder sted 7. oktober i Vejle.

Det er VFSA Virksomhedsforum for Socialt Ansvar, som står bag CSR People Prize, der går til virksomheder, der tager et særligt socialt ansvar.

Det store kandidatfelt tæller både helt små virksomheder og store koncerner. Ligeledes fordeler virksomhederne sig på vidt forskellige brancher som fx ældrepleje, detailhandel, produktion og meget andet.

”At vi får et så stort og mangfoldigt kandidatfelt viser for mig, at CSR og socialt ansvar er for alle virksomheder uanset brancher, og uanset om man er offentlig eller privat. Det er simpelthen en naturlig del af mange virksomheders drift, at man tager et socialt ansvar,” siger Sven A. Blomberg, viceordførende direktør i Jyske Bank og formand for VFSA.

To vindere af CSR People Prize
Når CSR People Prize bliver uddelt 7. oktober, vil der være to virksomheder om at dele æren, da prisen uddeles i to kategorier. Dels til en virksomhed med færre end 100 ansatte, dels til en virksomhed med flere end 100 ansatte.

Sidste år vandt transportvirksomheden Arriva de store virksomheders pris, mens den nordjyske stålvirksomhed Scaniro løb med prisen for de små virksomheder.

Jobcentre og virksomheder i fælles parløb
Under CSR Awards er VFSA desuden vært for en særlig sideevent, der sætter fokus på professionelle partnerskaber mellem virksomheder og jobcentre. Nye reformer på beskæftigelsesområdet kalder på langt tættere samarbejde mellem de to parter i bestræbelserne på at få flere ind på arbejdsmarkedet.

På VFSA’s sideevent præsenteres modeller for, hvordan virksomheder og jobcentre kan indgå professionelle partnerskaber til gavn for virksomheden, den ledige og for samfundet.

Internationale CSR-kapaciteter gæster CSR Awards

Til CSR Aeards, som er en fejring af alle de danske virksomheder, som kombinerer samfundsansvar og forretning, bliver CSR People Prize uddelt sammen med en række andre priser.

Foruden prisuddelingen er CSR Awards også en konference, som får prominent besøg af talere fra ind- og udvalg, som skal inspirere til at tænke CSR på nye måder. Årets talere tæller blandt andre grundlæggeren af cradle-to-cradle-filosofien, William McDonough, LEGO-direktør Jørgen Vig Knudstorp samt Mo Ibrahim, som gennem mange år har arbejdet for god regeringsførelse og ledelse på det afrikanske kontinent.

Hans Kongelige Højhed Prins Joachim overrækker CSR People Prize til vinderne i Spektrum Vejle den 7. oktober.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

28.07.2026Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København