Stærkt kandidatfelt dyster om CSR People Prize

Der bliver hård konkurrence om at vinde årets udgave af CSR People Prize. Ialt 130 virksomheder i alle størrelser er indstillet til prisen, som uddeles ved CSR Awards i Vejle til oktober.

29.06.2015

Jakob Rom Johansen, CSR.dk

Hele 130 virksomheder er i år med i kandidatfeltet til CSR People Prize, og dermed bliver der hård kamp om prisen. Vinderne afsløres og hædres til CSR Awards, der i år finder sted 7. oktober i Vejle.

Det er VFSA Virksomhedsforum for Socialt Ansvar, som står bag CSR People Prize, der går til virksomheder, der tager et særligt socialt ansvar.

Det store kandidatfelt tæller både helt små virksomheder og store koncerner. Ligeledes fordeler virksomhederne sig på vidt forskellige brancher som fx ældrepleje, detailhandel, produktion og meget andet.

”At vi får et så stort og mangfoldigt kandidatfelt viser for mig, at CSR og socialt ansvar er for alle virksomheder uanset brancher, og uanset om man er offentlig eller privat. Det er simpelthen en naturlig del af mange virksomheders drift, at man tager et socialt ansvar,” siger Sven A. Blomberg, viceordførende direktør i Jyske Bank og formand for VFSA.

To vindere af CSR People Prize
Når CSR People Prize bliver uddelt 7. oktober, vil der være to virksomheder om at dele æren, da prisen uddeles i to kategorier. Dels til en virksomhed med færre end 100 ansatte, dels til en virksomhed med flere end 100 ansatte.

Sidste år vandt transportvirksomheden Arriva de store virksomheders pris, mens den nordjyske stålvirksomhed Scaniro løb med prisen for de små virksomheder.

Jobcentre og virksomheder i fælles parløb
Under CSR Awards er VFSA desuden vært for en særlig sideevent, der sætter fokus på professionelle partnerskaber mellem virksomheder og jobcentre. Nye reformer på beskæftigelsesområdet kalder på langt tættere samarbejde mellem de to parter i bestræbelserne på at få flere ind på arbejdsmarkedet.

På VFSA’s sideevent præsenteres modeller for, hvordan virksomheder og jobcentre kan indgå professionelle partnerskaber til gavn for virksomheden, den ledige og for samfundet.

Internationale CSR-kapaciteter gæster CSR Awards

Til CSR Aeards, som er en fejring af alle de danske virksomheder, som kombinerer samfundsansvar og forretning, bliver CSR People Prize uddelt sammen med en række andre priser.

Foruden prisuddelingen er CSR Awards også en konference, som får prominent besøg af talere fra ind- og udvalg, som skal inspirere til at tænke CSR på nye måder. Årets talere tæller blandt andre grundlæggeren af cradle-to-cradle-filosofien, William McDonough, LEGO-direktør Jørgen Vig Knudstorp samt Mo Ibrahim, som gennem mange år har arbejdet for god regeringsførelse og ledelse på det afrikanske kontinent.

Hans Kongelige Højhed Prins Joachim overrækker CSR People Prize til vinderne i Spektrum Vejle den 7. oktober.

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

12.12.2025CSR.dk

Første straffesag om greenwashing: Kunne ikke dokumentere bæredygtighedsudsagn

11.12.2025CSR.dk

Ny podcast om virksomheder som motor i omstilling

09.12.2025CSR.dk

Få det fulde overblik over bæredygtighed og ansvarlig forretning – direkte i din indbakke

08.12.2025CSR.dk

Usynlig skrift som protest: Bureauer finder vej uden om Meta-annonceforbud

04.12.20253H Law

Sponseret

Tre udbredte misforståelser om grøn markedsføring

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J