Skrot din gamle øse ansvarligt

I dag onsdag den 6. maj kan du skrotte din bil på Rådhuspladsen og få 1.500 kroner i hånden af miljøminister Kirsten Brosbøl. Også i Aarhus og Odense er der mulighed for at aflevere udtjente køretøjer.

06.05.2015

CSR.dk

Om kampagnen

Onsdag den 6. maj kan du aflevere dit udtjente køretøj på centrale pladser i Danmarks største byer:

  • København, Rådhuspladsen: 6. maj kl. 15-18. Miljøminister Kirsten Brosbøl tager imod de første biler kl. 15-15.20.
  • Aarhus, Store Torv: 6. maj kl. 15-18
  • Odense, Flakhaven: 6. maj 15-18

Hvert år bliver over 2.000 biler efterladt i naturen eller andre steder, og et ukendt antal biler bliver afleveret til ophuggere, der ikke er godkendte.

Med en ny kampagne vil miljøminister Kirsten Brosbøl sætte en stopper for det og gøre opmærksom på, at der er 1.500 kroner at hente for dem, der skiller sig korrekt af med deres udtjente bil ved at aflevere den til en miljøgodkendt autoophugger.

I dag onsdag den 6. maj kl. 15.00 sætter miljøministeren gang i den landsdækkende kampage ved selv at tage imod skrot-modne køretøjer på Rådhuspladsen i København.

Mere brugervenlig ordning
Sammen med regeringen har miljøministeren også taget initiativ til at forbedre skrotningsordningen over de næste to år, så ordningen fremover bliver mere synlig og brugervenlig.

”Ordningen er i gang med at blive digitaliseret, så det fremover bliver lettere at finde en lovlig ophugger og komme af med sin gamle bil. Samtidig vil danskerne få mulighed for hurtigere at få udbetalt deres skrotningspræmie med den nye ordning”, siger Kirsten Brosbøl.

Der vil stå en autoriseret autoophugger på Rådhuspladsen og tage imod og håndtere de biler, der vil blive indleveret til skrot på dagen. Også i Odense og Aarhus kan bilejere aflevere deres udtjente biler på centrale pladser.

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København