Skal virksomheder blande sig i overvægtige ansattes sundhed?

En it-virksomhed har lanceret et sundhedstilbud, der rækker ud over arbejdstiden. Er det et fantastisk CSR-tiltag eller en indgriben i privatlivet?

Skal arbejdsgiveren gå op i de ansattes vægt og blodsukker - og dermed hvad de ansatte putter i munden, når de har fri? Arkivfoto. .

11.01.2017

CSR.dk

Atea er fra det nye år nemlig begyndt at tilbyde de ansatte et såkaldt energitjek, skriver Computerworld.

Tjekket består af personlige samtaler og fysiske målinger af alt fra vægt til blodtryk og blodsukker. Formålet med undersøgelsen er, ifølge Atea, at der gennem sundhedsstyrkende tiltag skal skabes en arbejdsplads, hvor de ansatte har mere energi og større arbejdsglæde.

Men er det arbejdsgiverens ansvar at gå op i medarbejdernes sundhed efter fyraften? Computerworld har talt med Ateas HR-direktør, Annette Otto, og i den forbindelse rejst spørgsmålet, om det ikke er at blande sig i privatlivet, når Atea som arbejdsgiver går op i de ansattes sundhed.

Folk kan selv definere og tilpasse
"Det er ikke noget, som vi hører særligt ofte. Men for at undgå den debat forsøger vi at undgå at tale om 'sundhed'. I stedet vælger vi at fokusere på, at det er tilbud, hvor du får hjælp til at øge din energi”, siger Anette Otto til Computerworld. Hun uddbyber:  

”Jeg tror, at folk definerer sundhed forskelligt, men jeg tror også, at alle folk gerne vil have hjælp til at få mere energi både i fritiden og på arbejdet. Vi tilbyder inspiration både inden for kosten, træning og mindsettet. Så kan den enkelte selv tilpasse det til sin hverdag".

HR-direktøren fortæller endvidere, at selvom tilbuddet kommer fra toppen, er hendes opfattelse ikke, at medarbejderne ser det som en skjult ordre.

Læs også: Arbejdsmiljøregler giver administrative kvaler for små virksomheder

Indtil videre har 600 ud af Ateas 1.500 ansatte valgt at deltage i tjekket. Undersøgelsen har blandt andet vist, at cirka halvdelen af virksomhedens mandlige ansatte er moderat eller svært overvægtige, mens det samme gælder for knap 40 procent af kvinderne.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

16.10.2026CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense