Seksuelle minoriteter oplever diskrimination på jobbet

Arbejdspladser bliver ofte rum for diskrimination af seksuelle minoriteter. Det vil LO's medlemsorganisationer nu gøre op med.

Homo-, biseksuelle og transkønnede bliver ofte omtalt i nedsættende vendinger på arbejdspladser, viser LO-undersøgelse. Foto: Flickr/Guillaume Paulmier..

14.08.2015

CSR.dk

Homo-, biseksuelle og transkønnede (LGBT-personer) bliver ofte diskrimineret på arbejdet. Det viser en opgørelse som LO har foretaget blandt sine medlemmer.

For mens kun ni procent af de adspurgte fagforeningsmedlemmer mener, at LGBT-personer i ”mindre grad” eller ”slet ikke” har mulighed for at indgå i kollegiale fællesskaber, så mener hver tredje samtidig at tonen ofte bliver nedsættende, når snakken falder på de samme kollegers seksualitet, det skriver Politiken.

Læs også: Dårlig omgangstone smitter på arbejdspladser

Og det er langt fra i orden, mener Lizette Risgaard, næstformand i LO og bejler til formandsposten i samme organisation.

”Som fagbevægelse mener vi, at det er meget vigtigt, at man kan være sig selv, også når man går på arbejde. Så naturligvis mener jeg, det er et problem, at hver tredje fortæller, at der er en nedsættende tone omkring LGBT-personer”, siger hun til Politiken, og understreger. at LO og medlemsorganisationerne FOA, HK, 3F og Dansk Metal ikke vil acceptere diskrimination.

læs også: Dårligt arbejdsmiljø får ansatte til at sige op

Lizette Risgaard mener ikke tendensen er et udtryk for uvilje, men snarere uvidenhed blandt kollegerne. Derfor er det et ledelsesansvar at klæde virksomhederne på, så at alle føler sig velkomne, mener hun.

”Det er noget, ledelserne bliver nødt til at tage alvorligt på arbejdspladserne. De har et ansvar for at sikre et godt arbejdsmiljø, så alle kan føle sig trygge og sikre”, siger hun. 

-JPN

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026CSR.dk

Regeringen lancerer klimatilpasningsplan til 14,9 milliarder kroner: Professor kalder det en begyndelse

24.02.2026Dansk Industri

Sponseret

Få en god start på jeres ESG arbejde

23.02.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

De fleste danske virksomheder måler på ESG. Spørgsmålet er, om de også styrer efter det.

23.02.2026CSR.dk

Ekspert: Private initiativer driver ansvarlig skatteadfærd i erhvervslivet

19.02.2026CSR.dk

Tårnby Forsyning gør kloakprojekt til grønt laboratorium

19.02.2026CSR.dk

Dansk Standard vil ruste virksomheder til digitalt produktpas

19.02.2026CSR.dk

Mangler fortsat klimamål: Netcompany's enegang vækker kritik

18.02.2026CSR.dk

Industrivirksomheder har sat kurs mod cirkulær økonomi – med forhindringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

26.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

KLS PurePrint A/S
Event
Få adgang til den nyeste emballageviden

Vær blandt de første til at få den nye Hvidbog om cirkulær emballage, og få adgang den mest opdaterede viden om producentansvar, PPWR og emballagematerialer

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Industriens Hus, København

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.