Seks virksomheder er med i opløbet om CSR People Prize

Juryen har voteret og fundet de seks virksomheder, der skal konkurrere om CSR People Prize 2014 ved CSR Awards i Holstebro 30.-31. oktober.

02.10.2014

CSR.dk

CSR Awards finder, som i 2013, sted i Musikteatret Holstebro. Foto: Ole Mortensen. .

Flere virksomheder end nogensinde var indstillede til CSR People Prize 2014, så derfor var juryen på hårdt arbejde, da de skulle finde de seks nominerede virksomheder til CSR People Prize blandt det rekordstore ansøgerfelt på 160 virksomheder.

CSR People Prize er Virksomhedsforum for Socialt Ansvars (VFSA) pris, der går til virksomheder, som tager et særligt socialt ansvar. Vinderne bliver kåret til CSR Awards i Holstebro den 30.-31. oktober, hvor prisen overrækkes af H.K.H. Prins Joachim. CSR People Prize falder i to kategorier for virksomheder med henholdsvis over og under 100 ansatte. De nominerede i kategorien virksomheder med over 100 ansatte er:

  • Arriva Danmark
  • MAN Diesel & Turbo
  • Palsgaard

De nominerede i kategorien virksomheder med under 100 ansatte er:

  • Beck Pack Systems
  • Restaurant Dronning Louise
  • Scaniro

Bredt kandidatfelt
Det store kandidatfelt talte virksomheder fra vidt forskellige brancher. Sven A. Blomberg, viceordførende direktør i Jyske Bank og formand for VFSA, ser det som et udtryk for, at socialt ansvar er blevet en helt naturlig del af driften i mange virksomheder.

”Det er meget spændende, at alle typer virksomheder fra små håndværksmestre til store koncerner og både offentlige og private er med i kandidatfeltet. Jeg mener, det er med til at vise, at mange danske virksomheder, uanset størrelse og branche, ser en fordel i at styrke et rummeligt arbejdsmarked. Det er ganske enkelt en kerneværdi i mange virksomheder, at man tager et socialt ansvar”, siger Sven A. Blomberg.

Nyt strategisk samarbejde

Et nyt partnerskab mellem CSR Fonden og Erhvervsmagasinet CSR skal synliggøre og inspirere til udviklingen og ledelsen af bæredygtige virksomheder.

”Sammen giver vi virksomheder og organisationer, som arbejder med forretningsdrevet samfundsansvar, en enestående mulighed for at synliggøre bæredygtige indsatser”, siger Rasmus Brylle, administrerende direktør i Horisont Gruppen, der udgiver Erhvervsmagasinet CSR.  

Det strategiske samarbejde indebærer blandt andet, at der den 20. oktober udkommer en særudgave af Erhvervsmagasinet CSR i Børsen med et stort tema om CSR Awards 2014.

I 2013 år gik priserne til pensions- og sikringsselskabet ATP og virksomheden Bevola i Ringsted, som blandt andet leverer dele til opbygning af lastbiler. På Csrfonden.dk og VFSA.dk bliver der løbende tilføjet mere information om de nominerede virksomheder og deres indsats for at være socialt ansvarlige virksomheder.

Læs også: Her er de nominerede til CSR Environment Prize 2014

Prisbelønnet CSR-guru taler til CSR Awards
Til CSR Awards, der i år finder sted for fjerde gang, bliver der uddelt i alt otte CSR-priser.

”Vi mener, at de virksomheder, der kan se den gode forretning i at arbejde aktivt med CSR, skal fejres. De skal være stolte af deres arbejde og de resultater, de skaber. Det er vigtigt at sætte fokus på de gode eksempler og sætte barren højt”, siger Maria Bøge, direktør i CSR Fonden, der står bag CSR Awards.

I stil med de tidligere år, får award-showet også i år fint besøg. CSR-guruen og senior fellow ved Harvard-universitet, Mark Kramer, er blandt årets prominente talere sammen den anerkendte skribent og CSR-konsulent, Christine Bader, samt David Zahle, partner i arkitektfirmaet BIG. Blandt talerne til CSR Awards er desuden en række erhvervsfolk og ministre.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K