Sådan bliver omnibus en succes for Danmark

Eksperter fra Djøf's ESG-panel kortlægger de tre fokusområder, som regeringen kan sætte ind på for at sikre, at CSRD-rapportering bliver en overkommelig opgave for danske virksomheder.

Foto: 123rf.com

07.04.2025

CSR.dk

Med EU-Kommissionens nye omnibus-forslag, præsenteret den 26. februar, er der sat gang i en tiltrængt diskussion om, hvordan bæredygtighedsrapportering kan gøres mere smidig. 

Forslaget skal forenkle den nuværende regulering, blandt andet i Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), som de første danske virksomheder netop har taget hul på.

Rapporteringen har indtil videre været både krævende og omkostningstung, men erfaringerne peger også på, at CSRD rummer stort potentiale for at styrke ansvarlighed, risikostyring og konkurrenceevne. 

De tre fokusområder 

For at realisere dette potentiale uden at tabe tempo i den grønne omstilling, foreslår Djøfs ESG-panel, at Danmark prioriterer tre konkrete indsatsområder:

  1. At sikre stabile rammer: Mange danske arbejdspladser har allerede investeret tid og ressourcer i at efterleve CSRD-kravene. I en tid med geopolitisk og økonomisk usikkerhed er det afgørende, at virksomheder får forudsigelighed, så de kan fortsætte arbejdet uden at blive ramt af pludselige ændringer.
  2. At understøtte SMV’er: Der skal være øget fokus på at understøtte SMV’erne, som i særlig grad mærker de administrative byrder ved at sikre bedre vejledning og hjælp til mindre virksomheder.
  3. At være en drivkraft i EU: Den danske regering skal aktivt deltage i den europæiske dialog om, hvordan CSRD kan forenkles uden at svække formålet. 

Med disse tre indsatsområder peger Djøf på, hvordan man kan bruge de hidtidige erfaringer fra de første rapporteringsbølger til at sikre, at rapporteringskravene kan omsættes til en konkurrencefordel i stedet for en hæmsko for danske virksomheder.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering er ikke et stort projekt – hvis du gør det smart!

13.08.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Færre rapporteringskrav gør ikke ESG-data mindre relevante for SMV’er

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

69 procent af CSRD-virksomheder har nu klimaomstillingsplaner

Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen præsenterer reviderede bæredygtighedsstandarder

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online