Sådan bliver omnibus en succes for Danmark

Eksperter fra Djøf's ESG-panel kortlægger de tre fokusområder, som regeringen kan sætte ind på for at sikre, at CSRD-rapportering bliver en overkommelig opgave for danske virksomheder.

Foto: 123rf.com

07.04.2025

CSR.dk

Med EU-Kommissionens nye omnibus-forslag, præsenteret den 26. februar, er der sat gang i en tiltrængt diskussion om, hvordan bæredygtighedsrapportering kan gøres mere smidig. 

Forslaget skal forenkle den nuværende regulering, blandt andet i Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), som de første danske virksomheder netop har taget hul på.

Rapporteringen har indtil videre været både krævende og omkostningstung, men erfaringerne peger også på, at CSRD rummer stort potentiale for at styrke ansvarlighed, risikostyring og konkurrenceevne. 

De tre fokusområder 

For at realisere dette potentiale uden at tabe tempo i den grønne omstilling, foreslår Djøfs ESG-panel, at Danmark prioriterer tre konkrete indsatsområder:

  1. At sikre stabile rammer: Mange danske arbejdspladser har allerede investeret tid og ressourcer i at efterleve CSRD-kravene. I en tid med geopolitisk og økonomisk usikkerhed er det afgørende, at virksomheder får forudsigelighed, så de kan fortsætte arbejdet uden at blive ramt af pludselige ændringer.
  2. At understøtte SMV’er: Der skal være øget fokus på at understøtte SMV’erne, som i særlig grad mærker de administrative byrder ved at sikre bedre vejledning og hjælp til mindre virksomheder.
  3. At være en drivkraft i EU: Den danske regering skal aktivt deltage i den europæiske dialog om, hvordan CSRD kan forenkles uden at svække formålet. 

Med disse tre indsatsområder peger Djøf på, hvordan man kan bruge de hidtidige erfaringer fra de første rapporteringsbølger til at sikre, at rapporteringskravene kan omsættes til en konkurrencefordel i stedet for en hæmsko for danske virksomheder.

- lhs

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025Klappir Nordic ApS

Sponseret

Få op til 150.000 kr i tilskud til ESG data og rapportering

11.09.2025BSR

Sponseret

What’s Next? Building on a Corporate-Level Human Rights Assessment

02.09.2025Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen anbefaler frivillig VSME-standard til SMV’er

01.09.2025Dansk Erhverv

Sponseret

EU-kommissionen udskyder yderligere bæredygtighedskrav for bølge 1 virksomheder

28.08.2025CSRD+CO

Sponseret

Positivt overrasket: Første ESG-rapport i hus

25.08.2025CSR.dk

Nyt ESG koncept skal hjælpe kloakmestre med dokumentation

15.08.2025Troldtekt A/S

Sponseret

ESG-rapport fra Troldtekt: Nyt klimaregnskab, færre ulykker og danskundervisning i arbejdstiden

14.08.2025CSR.dk

Stort hug i EU’s bæredygtighedskrav

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart