Ti myter om at drive forretning med 'formål' som kernebegreb

Konsulentvirksomheden Radley Yeldar har udgivet rapporten ’Reality Check’, der går i dybden med ti myter om at være formålsdrevet.

Marketingsvirksomheden RY mener hverken, at begrebet ’formål’ er et rekrutteringstrick for unge mennesker, et værktøj man kan bruge i kampagner eller en kortsigtet marketingsdille. .

17.10.2017

CSR.dk

Begreber som ’målbevidsthed’ og ’formål’ er ikke bare buzzwords, værktøjer i en kommunikationskampagne eller andre ord for CSR. I hvert fald ikke ifølge marketings- og kommunikationsbureauet Radley Yeldar (RY), skriver Sustainable Brands.

Læs også: Ny portal skal hjælpe virksomheder i gang med cirkulær økonomi

RY har for nylig udgivet en undersøgelse, der bygger på kvalitativ research og handler om, hvordan målbevidsthed har haft stor betydning for nogle af verdens store brands, og hvordan begrebets brug har udviklet sig siden bureauet udgav sit Fit for Purpose Index sidste år.

RY tager fat i følgende myter om formål og målbevidsthed

  1. ’Formål’ er et kortsigtet marketingsdille.
  2. ’Formål’ er noget du er født med, du kan ikke blive målbevidst.
  3. ’Formål’ er ikke en del af den adm. direktørs job.
  4. ’Formål’ er kun for millennials.
  5. ’Formål’ er en intern engangskampagne. 
  6. ’Formål’ kan ikke måles.
  7. ’Formål’ er kun for værdige forretninger.
  8. ’Formål’ overtrumfer profit.
  9. ’Formål’ er den nye grønvaskning.
  10. ’Formål’ er bare et andet ord for CSR. 

”’Formål’ er langt mere end bare et marketingsværktøj eller et nyt ord for CSR. Vi tror på, at man ved at bruge det aktivt, kan levere konkrete resultater både på kort og lang sigt – og det er netop hvad vores undersøgelse bekræfter”, siger Paulina Lezama, direktør for brand og formål hos RY.

I undersøgelsen, der er udgivet under titlen Fit for Purpose: A Reality Check, har RY interviewet ti virksomheder, der alle rangerer blandt de 30 højeste i indexet. Det gælder blandt andre Deloitte, Philips Lightning og RB – tidligere Reckitt Benckiser. Virksomhederne blev spurgt, hvordan formål og det at være målbevidst har haft indflydelse på deres forretning. Hos detailvirksomheden RB tror man på, at kun virksomheder drevet med et klart formål kan være rigtigt bæredygtige.

”Vores forbrugere, medarbejdere, aktionærer og andre aktører fra civilsamfundet forventer i stigende grad, at vi ikke bare fungerer som en god virksomhed, men også at spille en afgørende rolle for at imødegå uopfyldte samfundsmæssige behov og udfordringer. At sætte 'formål' i centrum for forretningsstrategi, kultur og værdier er en drivkraft for vækst og konkurrencefordel”, siger Miguel Veiga-Pestana, senior vicepræsident for kommunikation og eksterne affærer hos RB, til Sustainable Brands.

Læs også: Global Compact dropper tobaksindustrien – pensionskasser fastholder investeringer

Udgivelsen ‘Reality Check’ er en del af en længere serie om målbevidstheds-værktøjer fra RY. Læs mere om projektet her.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online