Ti myter om at drive forretning med 'formål' som kernebegreb

Konsulentvirksomheden Radley Yeldar har udgivet rapporten ’Reality Check’, der går i dybden med ti myter om at være formålsdrevet.

Marketingsvirksomheden RY mener hverken, at begrebet ’formål’ er et rekrutteringstrick for unge mennesker, et værktøj man kan bruge i kampagner eller en kortsigtet marketingsdille. .

17.10.2017

CSR.dk

Begreber som ’målbevidsthed’ og ’formål’ er ikke bare buzzwords, værktøjer i en kommunikationskampagne eller andre ord for CSR. I hvert fald ikke ifølge marketings- og kommunikationsbureauet Radley Yeldar (RY), skriver Sustainable Brands.

Læs også: Ny portal skal hjælpe virksomheder i gang med cirkulær økonomi

RY har for nylig udgivet en undersøgelse, der bygger på kvalitativ research og handler om, hvordan målbevidsthed har haft stor betydning for nogle af verdens store brands, og hvordan begrebets brug har udviklet sig siden bureauet udgav sit Fit for Purpose Index sidste år.

RY tager fat i følgende myter om formål og målbevidsthed

  1. ’Formål’ er et kortsigtet marketingsdille.
  2. ’Formål’ er noget du er født med, du kan ikke blive målbevidst.
  3. ’Formål’ er ikke en del af den adm. direktørs job.
  4. ’Formål’ er kun for millennials.
  5. ’Formål’ er en intern engangskampagne. 
  6. ’Formål’ kan ikke måles.
  7. ’Formål’ er kun for værdige forretninger.
  8. ’Formål’ overtrumfer profit.
  9. ’Formål’ er den nye grønvaskning.
  10. ’Formål’ er bare et andet ord for CSR. 

”’Formål’ er langt mere end bare et marketingsværktøj eller et nyt ord for CSR. Vi tror på, at man ved at bruge det aktivt, kan levere konkrete resultater både på kort og lang sigt – og det er netop hvad vores undersøgelse bekræfter”, siger Paulina Lezama, direktør for brand og formål hos RY.

I undersøgelsen, der er udgivet under titlen Fit for Purpose: A Reality Check, har RY interviewet ti virksomheder, der alle rangerer blandt de 30 højeste i indexet. Det gælder blandt andre Deloitte, Philips Lightning og RB – tidligere Reckitt Benckiser. Virksomhederne blev spurgt, hvordan formål og det at være målbevidst har haft indflydelse på deres forretning. Hos detailvirksomheden RB tror man på, at kun virksomheder drevet med et klart formål kan være rigtigt bæredygtige.

”Vores forbrugere, medarbejdere, aktionærer og andre aktører fra civilsamfundet forventer i stigende grad, at vi ikke bare fungerer som en god virksomhed, men også at spille en afgørende rolle for at imødegå uopfyldte samfundsmæssige behov og udfordringer. At sætte 'formål' i centrum for forretningsstrategi, kultur og værdier er en drivkraft for vækst og konkurrencefordel”, siger Miguel Veiga-Pestana, senior vicepræsident for kommunikation og eksterne affærer hos RB, til Sustainable Brands.

Læs også: Global Compact dropper tobaksindustrien – pensionskasser fastholder investeringer

Udgivelsen ‘Reality Check’ er en del af en længere serie om målbevidstheds-værktøjer fra RY. Læs mere om projektet her.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

31.08.2026CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg