Regions nej til at bestille oksekød møder kritik

I et nyt tiltag vil Region Syddanmark fjerne muligheden for at spise kød til udenhus arrangementer. Men det møder skepsis fra flere parter.

Ifølge psykiatrien vil tiltaget blot gøre det dyrere for regionen at holde arrangementer. Foto: 123rf.com.

23.07.2024

CSR.dk

Når Region Syddanmark i fremtiden bestiller mad og drikke til sine ansatte til arrangementer ud af huset, bliver der ”som udgangspunkt ingen servering af lamme-, okse- og kalvekød (altså kød med høj klimabelastning).”

Det skriver JydskeVestkysten på baggrund af et af seks kriterier fra koncerndirektionen, som blev behandlet i Hovedudvalget i sidste uge.

Det er en beslutning, der skal indfases de næste et til to år. Og ifølge koncerndirektør Jørgen Bjelskou er det med klimaet i tankerne, at der fremover ikke vil være kød i sigte til deres fremtidige arrangementer.

”Det redder ikke verden, men det er mange bække små, og her kan vi med en lille indsats opnå en lille, men ikke uvæsentlig effekt, og de fleste kan nok overleve en dag til et kursus eller et møde uden en bøf,” siger koncerndirektør Jørgen Bjelskou til avisen.

Læs også: Ny forskning: Vi undervurderer groft andres villighed til klimahandling

Det er alle dog ikke enige om. Ifølge Ken Nørregaard, der er sosu-assistent og arbejdsmiljørepræsentant på Psykiatrisk Afdeling Middelfart vil den nye linje blot gøre det dyrere for regionen.

”Jo flere krav vi har til leverandørerne, jo mindre bliver udvalget af steder, der vil acceptere dem, og det er også fordyrende. Det har altså både konsekvenser for pris og beliggenhed, når vi skal ud af huset,” siger han til JydskeVestkysten.

Også regionsrådsformand Bo Libergren (V) er skeptisk. Han vil efter sommerferien have sagen behandlet politisk i regionsrådet.

”Jeg synes, det er fint, at man kan få et stykke roastbeef til sin frokost. Det har jeg altså ikke tænkt mig at være den, der siger, at man ikke må. En ting er, at vi i vores egne køkkener forsøger at have en kost, som både er sund og nærende og klimavenlig, men vi skal ikke have et kontrolregime ved buffeten,” siger han.

– HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

23.05.2025CSR.dk

International opfordring til flybranchen om at gennemgå grøn markedsføring

21.05.2025Schneider Electric

Sponseret

Offgrid strømstation til sommerhus og strømafbrydelser

05.05.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Her bor den gode ESG-historie – og derfor skal du turde fortælle den

23.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Casper skal til EM i elektrikerfaget: ”Jeg er mere end bare en elektriker”

16.04.2025CSR.dk

Der er meget mere at hente i ansvarlig markedsføring

16.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

11.04.2025CSR.dk

Klimavenlig kampagne skal få turister til Aarhus

09.04.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen viser fremskridt på alle strategiske bæredygtighedsområder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København