Regions nej til at bestille oksekød møder kritik

I et nyt tiltag vil Region Syddanmark fjerne muligheden for at spise kød til udenhus arrangementer. Men det møder skepsis fra flere parter.

Ifølge psykiatrien vil tiltaget blot gøre det dyrere for regionen at holde arrangementer. Foto: 123rf.com.

23.07.2024

CSR.dk

Når Region Syddanmark i fremtiden bestiller mad og drikke til sine ansatte til arrangementer ud af huset, bliver der ”som udgangspunkt ingen servering af lamme-, okse- og kalvekød (altså kød med høj klimabelastning).”

Det skriver JydskeVestkysten på baggrund af et af seks kriterier fra koncerndirektionen, som blev behandlet i Hovedudvalget i sidste uge.

Det er en beslutning, der skal indfases de næste et til to år. Og ifølge koncerndirektør Jørgen Bjelskou er det med klimaet i tankerne, at der fremover ikke vil være kød i sigte til deres fremtidige arrangementer.

”Det redder ikke verden, men det er mange bække små, og her kan vi med en lille indsats opnå en lille, men ikke uvæsentlig effekt, og de fleste kan nok overleve en dag til et kursus eller et møde uden en bøf,” siger koncerndirektør Jørgen Bjelskou til avisen.

Læs også: Ny forskning: Vi undervurderer groft andres villighed til klimahandling

Det er alle dog ikke enige om. Ifølge Ken Nørregaard, der er sosu-assistent og arbejdsmiljørepræsentant på Psykiatrisk Afdeling Middelfart vil den nye linje blot gøre det dyrere for regionen.

”Jo flere krav vi har til leverandørerne, jo mindre bliver udvalget af steder, der vil acceptere dem, og det er også fordyrende. Det har altså både konsekvenser for pris og beliggenhed, når vi skal ud af huset,” siger han til JydskeVestkysten.

Også regionsrådsformand Bo Libergren (V) er skeptisk. Han vil efter sommerferien have sagen behandlet politisk i regionsrådet.

”Jeg synes, det er fint, at man kan få et stykke roastbeef til sin frokost. Det har jeg altså ikke tænkt mig at være den, der siger, at man ikke må. En ting er, at vi i vores egne køkkener forsøger at have en kost, som både er sund og nærende og klimavenlig, men vi skal ikke have et kontrolregime ved buffeten,” siger han.

– HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

23.09.2025CSR.dk

Bureau lukker hjemmesider efter påtale: Solgte mærker uden substans til virksomheder

22.09.20253H Law

Sponseret

Grønne buzzwords under lup: Gennemgang af udbredte begreber og hvorfor de kan være problematiske.

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

17.09.2025CSR.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

PwC Danmark
Webinar
Product Carbon Footprints – Turning Data into a Market Advantage

Understanding the carbon footprint of individual products is essential for companies seeking to meet customer expectations, improve transparency, and make informed strategic choices.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Alexandra Instituttet
Kursus
Kursus: Det digitale produktpas og adfærdsdesign

Hvordan inviterer du dine kunder til mere bæredygtig adfærd, styrker din forretning og skaber bedre kundeoplevelser? Deltag i dette kursus, hvor du lærer at bruge metoder fra adfærdsdesign i arbejdet med EU's kommende digitale produktpas.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Alexandra Instituttet, Rued Langgaards Vej 7, 2300 København S