Regions nej til at bestille oksekød møder kritik

I et nyt tiltag vil Region Syddanmark fjerne muligheden for at spise kød til udenhus arrangementer. Men det møder skepsis fra flere parter.

Ifølge psykiatrien vil tiltaget blot gøre det dyrere for regionen at holde arrangementer. Foto: 123rf.com.

23.07.2024

CSR.dk

Når Region Syddanmark i fremtiden bestiller mad og drikke til sine ansatte til arrangementer ud af huset, bliver der ”som udgangspunkt ingen servering af lamme-, okse- og kalvekød (altså kød med høj klimabelastning).”

Det skriver JydskeVestkysten på baggrund af et af seks kriterier fra koncerndirektionen, som blev behandlet i Hovedudvalget i sidste uge.

Det er en beslutning, der skal indfases de næste et til to år. Og ifølge koncerndirektør Jørgen Bjelskou er det med klimaet i tankerne, at der fremover ikke vil være kød i sigte til deres fremtidige arrangementer.

”Det redder ikke verden, men det er mange bække små, og her kan vi med en lille indsats opnå en lille, men ikke uvæsentlig effekt, og de fleste kan nok overleve en dag til et kursus eller et møde uden en bøf,” siger koncerndirektør Jørgen Bjelskou til avisen.

Læs også: Ny forskning: Vi undervurderer groft andres villighed til klimahandling

Det er alle dog ikke enige om. Ifølge Ken Nørregaard, der er sosu-assistent og arbejdsmiljørepræsentant på Psykiatrisk Afdeling Middelfart vil den nye linje blot gøre det dyrere for regionen.

”Jo flere krav vi har til leverandørerne, jo mindre bliver udvalget af steder, der vil acceptere dem, og det er også fordyrende. Det har altså både konsekvenser for pris og beliggenhed, når vi skal ud af huset,” siger han til JydskeVestkysten.

Også regionsrådsformand Bo Libergren (V) er skeptisk. Han vil efter sommerferien have sagen behandlet politisk i regionsrådet.

”Jeg synes, det er fint, at man kan få et stykke roastbeef til sin frokost. Det har jeg altså ikke tænkt mig at være den, der siger, at man ikke må. En ting er, at vi i vores egne køkkener forsøger at have en kost, som både er sund og nærende og klimavenlig, men vi skal ikke have et kontrolregime ved buffeten,” siger han.

– HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

03.09.2026CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online