Region Midtjylland er storsponsor på CSR Awards

Region Midtjylland har indgået partnerskab med CSR Fonden om CSR Awards 2013, som i år afvikles i Holstebro, som ligger i regionen.

CSR Awards 2013 har fået Region Midtjylland som hjovedsponsor. På billedet ses værterne fra i fjor skuespillerne Rasmus Botoft og Connie Nielsen. .

09.08.2013

CSR.dk

Region Midtjylland er stor­sponsor, når Danmarks største CSR­?konference, CSR Awards, som løber af stabelen i Holstebro 16.-17. september. Regionen, som har forankret samfundsansvar og CSR i hele organisationen, ønsker med sit sponsorat at vise vejen mod en mere bæredygtig offentlig sektor.

Læs også: Koppel og MIa Lyhne bliver værter på CSR Awards 2013

Storsponsoren Region Midtjylland kommer til at køre et tæt parløb med Holstebro Kommune og CSR Fonden om planlægningen af konferencen.

Samfundsansvar i stor offentlig virksomhed
Mangfoldighedskonsulent i Region Midtjylland, Anders K. Kristensen, siger om engagementet:

"I Region Midtjylland arbejder vi aktivt med samfundsansvar, og vi er stolte af at være sponsor for CSR Awards. Sponsoratet sender et vigtigt signal om, at en stor offentlig virksomed finder samfundsansvar vigtig og væsentlig".

Anders K. Kristensen håber, at mange virksomheder fra regionen vil lade sig nominere til de mange awards samt deltage i konferencen, da han mener, konferencen giver god inspiration til at arbejde med csr.

Læs også: CSR Fonden åbner for indstillinger til CSR Awards 2013

Region Midtjylland vil på konferencen stå for en såkaldt side-event, som viser bredden i CSR-arbejdet i regionen. Bredden går lige fra beskæftigelsesprojekter i samarbejde med private og offentlige aktører til branding af den europæiske kulturhovedstad Rethink/Århus 2017, som også arbejder med bæredygtighed og mangfoldighed.

Region Midtjylland vandt i øvrigt integrationsprisen i 2003 og Mia-prisen for mangfoldighed i arbejdslivet i 2012. Herudover var Region Midtjylland også den første region, der tilsluttede sig Partnerskab for Offentlige Grønne indkøb i 2013.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

23.09.2025CSR.dk

Bureau lukker hjemmesider efter påtale: Solgte mærker uden substans til virksomheder

22.09.20253H Law

Sponseret

Grønne buzzwords under lup: Gennemgang af udbredte begreber og hvorfor de kan være problematiske.

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København