Auken: Det offentlige skal handle grønt

Hvis det offentlige begynder at købe miljøvenligt ind, er der gode økonomiske gevinster at hente. I dag vil en international konference se nærmere på potentialet ved grønne, offentlige indkøb, og samtidigt lanceres en rapport om emnet.

09.10.2012

CSR.dk

I dag holdes den internationale Global Green Growth-konference i København, hvor Partnerskabet for Indkøb og Grøn Vækst mødes. I forbindelse med konferencen lanceres rapporten "Procurement, Innovation and Green Growth: The story continues...", som miljøminister Ida Auken har skrevet forord til. Rapporten handler om potentialet ved grønne, offentlige indkøb.

I Danmark udgør offentlige indkøb 17 procent af BNP, hvilket svarer til indkøb for over 200 milliarder kroner om året. Derfor ser Ida Auken grønne indkøb som en af nøglerne til at omstille verden til en grøn økonomi.

"Hvis vi bliver bedre til at købe grønt ind i det offentlige, kan vi løse flere problemer på samme tid. Vi forbedrer klima og miljø, samtidig med at vi skaber vækst og arbejdspladser i de virksomheder, der udvikler grøn teknologi," siger Ida Auken i en pressemeddelelse.

I Danmark er der en lang række initiativer for at fremme grønne, offentlige indkøb, herunder Forum for Bæredygtige Indkøb samt Partnerskabet for offentlige grønne indkøb med frontløberkommuner.

I øjeblikket arbejder regeringen på en ny strategi for offentlige indkøb, som blandt andet sigter imod at bidrage til en grøn omstilling.

Se rapporten "Procurement, Innovation and Green Growth: The story continues..."

-KH

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.07.2026Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

27.07.2026CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

CSR.dk

Andel sætter gang i ny klimascene på Bogforum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online