U-landendes fremskridt fejres fredag

Fredag morgen vil over 2.000 frivillige dele gratis æbler og Verdens Bedste Nyheder-aviser ud rundt om i Danmark. Det sker for at skabe opmærksomhed om de solide og positive fremskridt, verdens fattigste lande har oplevet de seneste år.

13.09.2012

CSR.dk

Fredag morgen deler 2000 frivillige æbler og Verdens Bedste Nyheder-aviser ud på stationer, pladser og gågader i de fleste større byer i Danmark. Målet er, at gøre opmærksom på kampagnen Verdens Bedste Nyheder, der vil fortælle de gode nyheder fra u-landene.

På fredag deler frivillige gratis æbler ud over hele landet for at gøre danskerne opmærksomme på de gode nyheder i u-landene. Foto: Lars Bech / Verdens Bedste Nyheder. .

Mange danskere forbinder kun ulandene med sult, malaria og borgerkrig. Det vurderer sekretariatsleder Thomas Ravn-Pedersen fra kampagnen Verdens Bedste Nyheder. Han vil gerne oplyse danskerne om, hvordan det i virkeligheden forholder sig i u-landene:

”I virkeligheden har de mange års udviklingshjælp gjort en kæmpe forskel. En tredjedel af alle afrikanere er nu middelklasse. Det betyder, at de ikke bare overlever, men har råd til at komme til lægen og sende børnene i skole," siger han i en pressemeddelelse.

Verdens Bedste Nyheder

Verdens Bedste Nyheder er et initiativ fra de danske udviklingsorganisationer, Danida og FN. En lang række danske virksomheder og organisationer bakker også op. Støtterne tæller vidt forskellige navne fra Roskilde Festival over Super Brugsen til Dansk Industri.

Kulmination på kampagnen
Måneden op til fredagens uddelingsevnt har Verdens Bedste Nyheder sat fokus på fremskridtene i u-landene. Således har der for eksempel været gode nyheder på COOP’s og Thises mælkekartoner, et helt S-tog og på Udenrigsministeriets facade.

Læs også: Verdens Bedste Nyheder-kampagne på trapperne

Det er tredje år i træk, at Verdens Bedste Nyheder-initiativet sætter fokus på u-landenes fremskridt med en landsdækkende kampagne. I alt bliver der delt ud mere end 125 steder i landet i over 60 forskellige byer.

I Verdens Bedste Nyheders avis kan man blandt andet læse, at andelen af mennesker i verden, der lever i ekstrem fattigdom, er halveret fra 1990 til i dag. I samme periode er antallet af mennesker, der har adgang til rent drikkevand, steget med to milliarder. En nyhed fra uddannelsessystemet er, at 90 procent af børnene i u-landene nu går i skole.

-KH

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

03.09.2026CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle