U-landendes fremskridt fejres fredag

Fredag morgen vil over 2.000 frivillige dele gratis æbler og Verdens Bedste Nyheder-aviser ud rundt om i Danmark. Det sker for at skabe opmærksomhed om de solide og positive fremskridt, verdens fattigste lande har oplevet de seneste år.

13.09.2012

CSR.dk

Fredag morgen deler 2000 frivillige æbler og Verdens Bedste Nyheder-aviser ud på stationer, pladser og gågader i de fleste større byer i Danmark. Målet er, at gøre opmærksom på kampagnen Verdens Bedste Nyheder, der vil fortælle de gode nyheder fra u-landene.

På fredag deler frivillige gratis æbler ud over hele landet for at gøre danskerne opmærksomme på de gode nyheder i u-landene. Foto: Lars Bech / Verdens Bedste Nyheder. .

Mange danskere forbinder kun ulandene med sult, malaria og borgerkrig. Det vurderer sekretariatsleder Thomas Ravn-Pedersen fra kampagnen Verdens Bedste Nyheder. Han vil gerne oplyse danskerne om, hvordan det i virkeligheden forholder sig i u-landene:

”I virkeligheden har de mange års udviklingshjælp gjort en kæmpe forskel. En tredjedel af alle afrikanere er nu middelklasse. Det betyder, at de ikke bare overlever, men har råd til at komme til lægen og sende børnene i skole," siger han i en pressemeddelelse.

Verdens Bedste Nyheder

Verdens Bedste Nyheder er et initiativ fra de danske udviklingsorganisationer, Danida og FN. En lang række danske virksomheder og organisationer bakker også op. Støtterne tæller vidt forskellige navne fra Roskilde Festival over Super Brugsen til Dansk Industri.

Kulmination på kampagnen
Måneden op til fredagens uddelingsevnt har Verdens Bedste Nyheder sat fokus på fremskridtene i u-landene. Således har der for eksempel været gode nyheder på COOP’s og Thises mælkekartoner, et helt S-tog og på Udenrigsministeriets facade.

Læs også: Verdens Bedste Nyheder-kampagne på trapperne

Det er tredje år i træk, at Verdens Bedste Nyheder-initiativet sætter fokus på u-landenes fremskridt med en landsdækkende kampagne. I alt bliver der delt ud mere end 125 steder i landet i over 60 forskellige byer.

I Verdens Bedste Nyheders avis kan man blandt andet læse, at andelen af mennesker i verden, der lever i ekstrem fattigdom, er halveret fra 1990 til i dag. I samme periode er antallet af mennesker, der har adgang til rent drikkevand, steget med to milliarder. En nyhed fra uddannelsessystemet er, at 90 procent af børnene i u-landene nu går i skole.

-KH

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.12.2025CSR.dk

Første straffesag om greenwashing: Kunne ikke dokumentere bæredygtighedsudsagn

11.12.2025CSR.dk

Ny podcast om virksomheder som motor i omstilling

09.12.2025CSR.dk

Få det fulde overblik over bæredygtighed og ansvarlig forretning – direkte i din indbakke

08.12.2025CSR.dk

Usynlig skrift som protest: Bureauer finder vej uden om Meta-annonceforbud

04.12.20253H Law

Sponseret

Tre udbredte misforståelser om grøn markedsføring

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J