U-landendes fremskridt fejres fredag

Fredag morgen vil over 2.000 frivillige dele gratis æbler og Verdens Bedste Nyheder-aviser ud rundt om i Danmark. Det sker for at skabe opmærksomhed om de solide og positive fremskridt, verdens fattigste lande har oplevet de seneste år.

13.09.2012

CSR.dk

Fredag morgen deler 2000 frivillige æbler og Verdens Bedste Nyheder-aviser ud på stationer, pladser og gågader i de fleste større byer i Danmark. Målet er, at gøre opmærksom på kampagnen Verdens Bedste Nyheder, der vil fortælle de gode nyheder fra u-landene.

På fredag deler frivillige gratis æbler ud over hele landet for at gøre danskerne opmærksomme på de gode nyheder i u-landene. Foto: Lars Bech / Verdens Bedste Nyheder. .

Mange danskere forbinder kun ulandene med sult, malaria og borgerkrig. Det vurderer sekretariatsleder Thomas Ravn-Pedersen fra kampagnen Verdens Bedste Nyheder. Han vil gerne oplyse danskerne om, hvordan det i virkeligheden forholder sig i u-landene:

”I virkeligheden har de mange års udviklingshjælp gjort en kæmpe forskel. En tredjedel af alle afrikanere er nu middelklasse. Det betyder, at de ikke bare overlever, men har råd til at komme til lægen og sende børnene i skole," siger han i en pressemeddelelse.

Verdens Bedste Nyheder

Verdens Bedste Nyheder er et initiativ fra de danske udviklingsorganisationer, Danida og FN. En lang række danske virksomheder og organisationer bakker også op. Støtterne tæller vidt forskellige navne fra Roskilde Festival over Super Brugsen til Dansk Industri.

Kulmination på kampagnen
Måneden op til fredagens uddelingsevnt har Verdens Bedste Nyheder sat fokus på fremskridtene i u-landene. Således har der for eksempel været gode nyheder på COOP’s og Thises mælkekartoner, et helt S-tog og på Udenrigsministeriets facade.

Læs også: Verdens Bedste Nyheder-kampagne på trapperne

Det er tredje år i træk, at Verdens Bedste Nyheder-initiativet sætter fokus på u-landenes fremskridt med en landsdækkende kampagne. I alt bliver der delt ud mere end 125 steder i landet i over 60 forskellige byer.

I Verdens Bedste Nyheders avis kan man blandt andet læse, at andelen af mennesker i verden, der lever i ekstrem fattigdom, er halveret fra 1990 til i dag. I samme periode er antallet af mennesker, der har adgang til rent drikkevand, steget med to milliarder. En nyhed fra uddannelsessystemet er, at 90 procent af børnene i u-landene nu går i skole.

-KH

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

11.11.20253H Law

Sponseret

Store bøder og en aktiv Forbrugerombudsmand: Er compliance med markedsføringen virkelig så vigtig?

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia