Organisation: Luftfragtindustri bør sætte egne standarder mod madspild

Aktørerne i den internationale luftfragtsektor bør arbejde sammen for at skabe sin egne standarder, der kan adressere en fragmenteret forsyningskæde, hvor en tredjedel af al produceret mad går tabt, mener brancheorganisationen Cool Chain Association.

Luftfragtindustrien skal selv sætte standarder for at forhindre madspild, mener CCA..

25.06.2018

CSR.dk

Under overskriften ‘A World Without Food Waste – what can air cargo deliver?’, samledes ledere og andre topfolk fra den kølekædeindustri, som fragter enorme mængder madvarer rundt på planeten, og derfor har sin andel i det massive spild. Og det kan man ikke ignorere, lød det ifølge Lloyd's Loading List.

Flere talere pegede på behovet for samarbejde, gennemsigtighed og datadeling, såvel som bedre uddannelse af producenterne og bedre faciliteter, der kan løfte kvaliteten af en ’fragmenteret og afbrudt forsyningskæde”.

”En standard for letfordærvelige varer (perishables, red.) skal være i stil med den, man har i medicinalindustrien, og over de næste to år som formand, vil jeg arbejde for præcis det”, sagde CCA-direktør Stavros Evangelakakis, der også er chef for medicinalvarer og letfordærveligt gods i lokale Cargolux.

”Vi skal sigte efter kvalitet, og vi skal ikke vente på, at andre aktører kommer med noget, vi skal kigge indad og handle nu”, tilføjede han.

Information findes allerede
Kvalitetsstandarden for lufttransport af medicinalvarer, certificeringsprogrammet IATA CEIV Pharma, bliver håndteret af International Air Transport Association (IATA), og her meldte man ud allerede sidste år, at organisationen overvejer at udvide programmet til at omfatte bl.a. de letfordærvelige varer.

Ifølge IATAs chef for special cargo, Andrea Gruber, vil man i løbet af i år undersøge potentialet for et ‘CEIV Fresh’-program sammen med industrien.

”Mange virksomheder har investeret meget tid og infrastruktur i temperaturstyrede miljøer, så de har allerede et ben inden for i perishables-sektoren. Vi vil tage et skridt ad gangen, men det her er helt sikkert på vores radar, og vi får feedback og samarbejde fra industrien omkring programmet”, sagde hun.

Læs også: Værdikæder: Der hvor udfordringer og potentiale bor

Den nødvendige viden for at forbedre fødevareforsyningskæden er faktisk allerede tilstede, sagde en af konferencens hovedtalere, konsulent for forhindring af madspild Philippe Schuler, der også forsker i perishable-kølekæder for CCA, som har sat ham til at undersøge papaya-frugternes vej fra Brasilien til Europa, med fokus på spild undervejs.

”Informationen skal gøre tilgængelig. Når vi alle sammen har adgang til dataene, kan vi gå i gang med at løse problemerne”, sagde han.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025CSR.dk

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday

10.11.2025CSR.dk

Værdikædeindsats som omkostning? Tænk igen

10.11.2025KLS PurePrint A/S

Sponseret

Stærke partnerskaber er nøglen til Scope 3-succes

09.11.2025CSR.dk

Umuligt at nå klimamål uden Scope 3

07.11.2025Uniteam Group

Sponseret

Sådan bliver samarbejde om Scope 3-data en god forretning for hele værdikæden

28.10.2025CSR.dk

Gode data kan give nye forretningsmuligheder

27.10.2025CSR.dk

Logistikvirksomhed vokser, men har lavere energiforbrug end for otte år siden

17.10.2025CSR.dk

Isoleringsvirksomhed vil gøre tekstilaffald til byggemateriale

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia