OL-byerne kan reducere CO2-udslip med op til 40 procent

Kandidatbyerne til OL-værtsskabet kan opnå kæmpe effektivitetsgevinster til gavn for miljøet og klimaet ved at sammentænke forsyning af elektricitet, varme og køling.

02.10.2009

CSR.dk

De fire byer, som kandiderer til OL-værtsskabet i 2016 – Chicago, Tokyo, Rio de Janeiro og Madsrid - har mulighed for at reducere byernes CO2-udslip med mellem 22 og 44 procent ved hjælp af fjernvarme og fjernkøling, skriver Danfoss i en pressemeddelelse.

”Teknikken er ingen hindring – løsningerne til fjernvarme og fjernkøling er veludviklede og effektive, men det kræver planlægning, langsigtede investeringer og dermed politisk fokus og beslutningskraft. Netop i forbindelse med et OL-værtsskab er der tale om store, samlede anlægsprojekter, så her er det helt oplagt at tænke fjernvarme og fjernkøling ind,” siger afdelingschef i COWI Jens Ole Hansen.

Bæredygtighed er i forvejen et vigtigt kriterium i den Internationale Olympiske Komités bedømmelse af de fire byer, som lige nu kæmper om at komme i betragtning som OL-værter i 2016.

Optimering i stedet for nytænkning
”Der er stor interesse for alt, hvad der er grønt og klimavenligt, men der er også en tendens til, at man glemmer det store potentiale i at udnytte energien bedre og minimere spildet. Fremtidens teknologi er selvfølgelig spændende at fokusere på, men vores råd til den kommende OL-by er at fokusere på langsigtet planlægning og optimal udnyttelse af de eksisterende løsninger. Det er den sikreste vej til at gøre klimaet en tjeneste,” siger Jens Ole Hansen

Danmark er blandt de mest energieffektive lande i verden
Danmark er blandt verdens førende lande til at sammentænke forsyningen af elektricitet og varme i byområderne. Varmeplaner har været et fast element i byplanlægningen med det resultat, at 60 procent af alle danske husstande har indlagt fjernvarme.

Den målrettede satsning på fælles kraftværker for el- og varmeproduktion har betydet, at Danmark er blandt de mest energieffektive lande i verden og har været i stand til at holde sit netto-energiforbrug i samme leje siden 1980, mens BNP er steget med næsten 80 procent i samme periode.

Fjernvarmenetværk er en central nøgle
På europæisk plan går omkring en tredjedel af al anvendt energi til spilde f.eks. på grund af manglende udnyttelse af spildvarmen fra elproduktionen.

”Erfaringen fra Danmark er, at et veludviklet fjernvarmenetværk er en central nøgle til at udnytte energien optimalt. I lande med varmere klima er der tilsvarende erfaringer med netværk til fjernkøling”, fortæller COWIs afdelingschef.

Verdensledere inden for fjernvarme og fjernkøleteknik
Fire danske verdensledere inden for fjernvarmeteknik, Grundfos, Danfoss, Logstor og COWI er gået sammen for at udbrede budskabet om de store potentialer for at spare energi ved hjælp af fjernvarme og fjernkøling.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn