NGO indtager ny rolle som leverandør af konferenceydelser

Kan nye forretningsmodeller hos NGO gøre dem til efterspurgt leverandør, fordi det kan hjælpe deres kunder med at rapportere om, hvordan de bidrager positivt til samfundet på det sociale område?

Foto: Det Nationale Sorgcenter

30.04.2024

CSR.dk

Et konferencelokale med plads til 100 gæster var en del af lejeaftalen, da Det Nationale Sorgcenter rykkede ind i nye lokaler på Amagerbrogade sidste år. Et rum, som NGO'en – der bl.a. yder sorgterapi til børn og unge, der har mistet en nærtstående – bruger til egne arrangementer flere gange årligt, men som reelt ville stå ubenyttet hen det meste af tiden. 

Så hvorfor ikke leje lokalet ud til andre virksomheder, og bruge overskuddet til at sikre hjælp til flere, tænkte direktør Preben Engelbrekt. Han siger:

”Det kan måske overraske nogen, at vi nu vil drive et konferencested. Men som NGO skal du tit tænke ud af boksen for at få finansieret dine aktiviteter. Derfor kontaktede vi i efteråret en virksomhed, der tidligere har hjulpet os – bl.a. i forbindelse med den store The European Grief Conference, som vi arrangerede i København i 2022 – for at udvikle et egentligt produkt. Vi har fået udformet en mødepakke og trænet vores personale i at håndtere mødegæster, så vi kan levere et konkurrencedygtigt produkt.”

Også for at skabe opmærksomhed

Preben Engelbrekt åbner ikke alene huset op for konferencer for at skabe bedre økonomi til Det Nationale Sorgcenters arbejde. Det er også en måde at gøre opmærksom på virksomhedens aktiviteter og tilbud om gratis sorgterapi for børn og unge. Han siger:

”Mange virksomheder skal jo til at kigge på, hvordan de får arbejdet med de sociale forhold i leverandørkæden, og her synes vi det giver mening at vælge netop os til en planlagt konference. På den måde får virksomheden jo også en reel værdi for det beløb, de bidrager med til Børn, Unge & Sorg, som er en del af Det Nationale Sorgcenter. Dermed får vi får mulighed for at hjælpe flere, der har mistet en nærtstående.”

Når du holder et møde i den nye konferencefløj hos Det Nationale Sorgcenter på Amager, går overskuddet ubeskåret til sorgterapi for børn og unge.

- EHS

Hvad får man?

  • Et stort konferencelokale med det nyeste AV-udstyr. D
  • Seks mindre møderum indrettet med inspiration fra naturen
  • Adgang til en stor tagterrasse, 
  • Mødefløjen har egen lounge, garderobe og toiletter. 
  • Konferenceværter står til rådighed under hele arrangementet, når man booker en dagpakke. 
  • Lokalet kan også lejes uden forplejning og værter.
  • Forplejning har fokus på økologi og frokost leveres af Noon - et cateringfirma som bl.a. har skruet op for det grønne og ned for det animalske i retter, der leveres med elbil.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup