Nyt studie belyser forunderligt forbrugerparadoks

I et nyt studie fra CBS har man undersøgt britiske forbrugeres reaktioner på en CO2-afgift. Resultaterne er overraskende.

28.11.2024

CSR.dk

Afgifter på CO2 er en varm kartoffel i dansk politik – særligt når afgiften skal falde på forbrugeren. Det er imidlertid vigtigt at vide, hvad effekten er på adfærden.

Ifølge et nyt studie fra CBS viser det sig, at en CO2-afgift på klimabelastende produkter får de mest klimabevidste borgere til at reducere forbruget langsommere relativt til resten af befolkningen.

Hvor resten af befolkningen reagerer på prisstigninger af enhver art på samme måde ved at nedsætte forbruget, udspiller et andet fænomen sig hos den klimabevidste borger konfronteret med en CO2-afgift.

Fænomenet kan karakteriseres som en slags klimaaflad. De klimabevidste boger føler sig altså mindre forpligtigede til at nedsætte forbruget, hvis de følte, de kompenserer for det gennem en CO2-afgift.

”For dem, der allerede har en indre motivation for at reducere deres forbrug, kan det at pålægge en synlig afgift udhule deres indre motivation”, siger Alice Pizzo, postdoc ved CBS og en af forskerne bag studiet, til Berlingske.

Med pisk og slør

Alice Pizzo og de andre forskere bag studiet vil dog gerne understrege, at CO2-afgifter stadig er en god ide. Det handler blot om implementering, så den har samme forbrugsreducerende effekt på alle borgere – herunder de klimabevidste.

Dels peger hun på en usynliggørelse af afgiften som en mulig løsning. Ved ikke eksplicit at afsløre, hvilken andel af prisen CO2-afgiften udgør, vil den indre motivation hos den klimabevidste forbruger nemlig ikke blive udhulet. 

På den måde vil den klimabevidste borger stadig forbruge klimabevidst, og den almene borger reducere forbruget grundet prisstigningen.

Derudover kan man sørge for at CO2-afgiften er tilpas høj. Når den en vis højde vil effekten af prisstigningerne på de klimabevidste borgeres adfærd ifølge Alice Pizzo nemlig overvinde udhulingen af den indre motivation. 

Dermed vil de klimabevidste borgere reducere deres forbrug på lige fod med resten af befolkningen.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

14.10.2026CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

12.10.2026CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V