Nyt studie belyser forunderligt forbrugerparadoks

I et nyt studie fra CBS har man undersøgt britiske forbrugeres reaktioner på en CO2-afgift. Resultaterne er overraskende.

28.11.2024

CSR.dk

Afgifter på CO2 er en varm kartoffel i dansk politik – særligt når afgiften skal falde på forbrugeren. Det er imidlertid vigtigt at vide, hvad effekten er på adfærden.

Ifølge et nyt studie fra CBS viser det sig, at en CO2-afgift på klimabelastende produkter får de mest klimabevidste borgere til at reducere forbruget langsommere relativt til resten af befolkningen.

Hvor resten af befolkningen reagerer på prisstigninger af enhver art på samme måde ved at nedsætte forbruget, udspiller et andet fænomen sig hos den klimabevidste borger konfronteret med en CO2-afgift.

Fænomenet kan karakteriseres som en slags klimaaflad. De klimabevidste boger føler sig altså mindre forpligtigede til at nedsætte forbruget, hvis de følte, de kompenserer for det gennem en CO2-afgift.

”For dem, der allerede har en indre motivation for at reducere deres forbrug, kan det at pålægge en synlig afgift udhule deres indre motivation”, siger Alice Pizzo, postdoc ved CBS og en af forskerne bag studiet, til Berlingske.

Med pisk og slør

Alice Pizzo og de andre forskere bag studiet vil dog gerne understrege, at CO2-afgifter stadig er en god ide. Det handler blot om implementering, så den har samme forbrugsreducerende effekt på alle borgere – herunder de klimabevidste.

Dels peger hun på en usynliggørelse af afgiften som en mulig løsning. Ved ikke eksplicit at afsløre, hvilken andel af prisen CO2-afgiften udgør, vil den indre motivation hos den klimabevidste forbruger nemlig ikke blive udhulet. 

På den måde vil den klimabevidste borger stadig forbruge klimabevidst, og den almene borger reducere forbruget grundet prisstigningen.

Derudover kan man sørge for at CO2-afgiften er tilpas høj. Når den en vis højde vil effekten af prisstigningerne på de klimabevidste borgeres adfærd ifølge Alice Pizzo nemlig overvinde udhulingen af den indre motivation. 

Dermed vil de klimabevidste borgere reducere deres forbrug på lige fod med resten af befolkningen.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.2025SustainBusiness

Sponseret

ESG og bæredygtighed skal integreres i salgsorganisationen

24.10.2025CSR.dk

Ro på! Omnibussen er ikke død

24.10.2025CSR.dk

Ekspert advarer: Byggeregler spænder ben for bæredygtig renovering

23.10.2025CSR.dk

Erhvervslivet trækker i hver sin retning op til EU's klimatopmøde

23.10.2025Klimaklar

Sponseret

Nu åbnes for alle danske virksomheder til Klimaklar

23.10.2025CSR.dk

Tysk tøven kan true Europas grønne førerposition

23.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

22.10.2025CSR.dk

Tæt på forretningen betyder konkrete planer og gode data

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Anniversary: We invite you to come celebrate UN Global Compact's 25th anniversary

We’re celebrating the 25th anniversary of the UN Global Compact, the 80th anniversary of the United Nations, and to the date exactly 8 years of the UN Global Compact Network Denmark.

Dato

24.10.2025

Tid

14:45

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle