Nyt laboratorium for bæredygtig kommunikation

Virksomhedernes kommunikation skal ikke blot være sandfærdig og dokumenteret, men også "funky og inspirerende". Det var en af konklusionerne fra det første møde i den nye sammenslutning: Laboratoriet for bæredygtig kommunikation

22.05.2012

CSR.dk

Foto: Photos.com.

Ambitionerne er høje i den nye sammenslutning, der kalder sig Laboratorium for bæredygtig kommunikation. Det oplyser initiativtageren Lars Ludvigsen. ”Indtrykket fra det første arbejdsmøde er, at medlemmerne har lagt overliggeren så højt af, at der er arbejde nok til de næste mange år.”

Laboratoriets idekatalog rummer allerede nu en lang række af forslag. De spænder fra at arrangere en konference om bæredygtig kommunikation som kulminationen på en række forudgående minikonferencer om delemner til forslaget om at etablere et testpanel som virksomheder kan henvende sig til for at få evalueret en kommunikationskampagne. Blandt de andre forslag er etablering af en udstilling om bæredygtige kommunikationskampagner, definition af ’bæredygtig lobbyisme’ som en ny faglig disciplin, etablering af et forskningsprojekt om bæredygtig sprogbrug, formulering af ti gennemarbejdede bud på bæredygtig kommunikation og fokus på bæredygtig kommunikation for mindre virksomheder. Der er i alt 77 punkter i idekataloget.  

Læs også: Få værdi gennem rigtig CSR-kommunikation

Medlemmerne i laboratoriet kommer fra virksomheder, universiteter, ngo’er, bureauer, medier og organisationer.

”Gruppens styrke ser ud til at være, at vi kommer mange steder fra og dermed kan dele viden og udfordre hinanden. Det springende punkt bliver, om vi kan andet end at snakke, men også skabe noget, så vi ikke bliver en lukket menighed for nypolitisk korrekthed, men en reel faglig nyskabelse. Det vil vi snart kunne svare på og vise,” siger Lars Ludvigsen.

Læs også: CSR-kommunikation er en balancegang

Laboratoriet er åbent for flere medlemmer med interesse for bæredygtig kommunikation. Interesserede kan henvende sig til ll@prpartner.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

12.12.2025CSR.dk

Første straffesag om greenwashing: Kunne ikke dokumentere bæredygtighedsudsagn

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus