Ny pris går til Dong Energy

Det blev Dong Energy, som løb med sejren, da Røde Kors for første gang uddelte en ny førstehjælpspris for arbejdspladser.

Susse Krogh fra Dong modtager Røde Kors’ nye førstehjælpspris af Røde Kors’ vicepræsident Hanna Line Jakobsen. Foto: Peter Sørensen..

08.04.2013

CSR.dk

Dong Energy er et godt sted at komme galt af sted. Siden 2011 har virksomheden uddannet et frivilligt førstehjælperteam, som er klar til at rykke ud, hvis en ulykke rammer en kollega på kontorerne i Gentofte, Virum og Hørsholm. Den førstehjælpsindsats er årsagen til, at Røde Kors netop har kåret Dong Energy som vinderen af en ny førstehjælpspris for arbejdspladser.

”I skaber en øget tryghed og sikkerhed for jeres medarbejdere. I har taget førstehjælp et skridt videre. Det er meget systematiseret,” sagde direktør for privathospitalerne Aleris-Hamlet Nis Alstrup ved prisoverrækkelsen.

Ulykker kan ikke undgås
Sikkerhedschef i Dong Energy Susse Krogh, som fik ideen til at starte førstehjælperteamet, modtog prisen:

”Jeg startede teamet, fordi jeg synes, man skal passe på hinanden og vise omsorg. Med flere end 3.000 medarbejdere er vi som en hel lille landsby, så det kan ikke undgås, at der sker ulykker. Vi har for eksempel haft en kollega, der har fået et hjerteanfald og et par stykker, der fik et ildebefindende. Her rykkede førstehjælpsteamet ud,” fortæller hun.

Alle de frivillige i førstehjælpsteamet har været på et syvtimers førstehjælpskursus samt brandkursus. Kurset bliver opdateret mindst hvert andet år.

Alle danskere skal kunne førstehjælp
Det er en ambition om, at alle danskere skal kunne førstehjælp, der er årsag til, at Røde Kors nu indstifter den nye førstehjælpspris, fortæller chef for førstehjælp Tina Donnerborg.

”De arbejdspladser, der prioriterer at give medarbejderne et førstehjælpskursus, tager et særligt og vigtigt ansvar. Udover at skabe en mere tryg og sikker arbejdsplads, sikrer de også, at flere danskere lærer førstehjælp,” siger hun.

I dag vurderer hver fjerde dansker, at de ikke vil kunne yde førstehjælp, hvis ulykken rammer.

De øvrige nominerede arbejdspladser til førstehjælpsprisen var:

  • Vordingborg Ældrepleje, hvor det er obligatorisk for alle medarbejdere at tage et førstehjælpskursus på 12 timer.
  • Daginstitutionen Humlegården, Struer, hvor det er obligatorisk for alle pædagoger at tage et 12-timers førstehjælpskursus.

- UB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025CSR.dk

Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer

17.11.2025CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp går ind i kampen for at sikre VM i fodbold mod klimakrisen

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

11.11.20253H Law

Sponseret

Store bøder og en aktiv Forbrugerombudsmand: Er compliance med markedsføringen virkelig så vigtig?

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
EU-taksonomien i praksis

Dette kursus har til formål at give dig den nødvendige viden og de praktiske værktøjer til at arbejde strategisk og operationelt med EU-taksonomien i virksomheder.

Dato

27.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom