Ny pris går til Dong Energy

Det blev Dong Energy, som løb med sejren, da Røde Kors for første gang uddelte en ny førstehjælpspris for arbejdspladser.

Susse Krogh fra Dong modtager Røde Kors’ nye førstehjælpspris af Røde Kors’ vicepræsident Hanna Line Jakobsen. Foto: Peter Sørensen..

08.04.2013

CSR.dk

Dong Energy er et godt sted at komme galt af sted. Siden 2011 har virksomheden uddannet et frivilligt førstehjælperteam, som er klar til at rykke ud, hvis en ulykke rammer en kollega på kontorerne i Gentofte, Virum og Hørsholm. Den førstehjælpsindsats er årsagen til, at Røde Kors netop har kåret Dong Energy som vinderen af en ny førstehjælpspris for arbejdspladser.

”I skaber en øget tryghed og sikkerhed for jeres medarbejdere. I har taget førstehjælp et skridt videre. Det er meget systematiseret,” sagde direktør for privathospitalerne Aleris-Hamlet Nis Alstrup ved prisoverrækkelsen.

Ulykker kan ikke undgås
Sikkerhedschef i Dong Energy Susse Krogh, som fik ideen til at starte førstehjælperteamet, modtog prisen:

”Jeg startede teamet, fordi jeg synes, man skal passe på hinanden og vise omsorg. Med flere end 3.000 medarbejdere er vi som en hel lille landsby, så det kan ikke undgås, at der sker ulykker. Vi har for eksempel haft en kollega, der har fået et hjerteanfald og et par stykker, der fik et ildebefindende. Her rykkede førstehjælpsteamet ud,” fortæller hun.

Alle de frivillige i førstehjælpsteamet har været på et syvtimers førstehjælpskursus samt brandkursus. Kurset bliver opdateret mindst hvert andet år.

Alle danskere skal kunne førstehjælp
Det er en ambition om, at alle danskere skal kunne førstehjælp, der er årsag til, at Røde Kors nu indstifter den nye førstehjælpspris, fortæller chef for førstehjælp Tina Donnerborg.

”De arbejdspladser, der prioriterer at give medarbejderne et førstehjælpskursus, tager et særligt og vigtigt ansvar. Udover at skabe en mere tryg og sikker arbejdsplads, sikrer de også, at flere danskere lærer førstehjælp,” siger hun.

I dag vurderer hver fjerde dansker, at de ikke vil kunne yde førstehjælp, hvis ulykken rammer.

De øvrige nominerede arbejdspladser til førstehjælpsprisen var:

  • Vordingborg Ældrepleje, hvor det er obligatorisk for alle medarbejdere at tage et førstehjælpskursus på 12 timer.
  • Daginstitutionen Humlegården, Struer, hvor det er obligatorisk for alle pædagoger at tage et 12-timers førstehjælpskursus.

- UB

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

Schneider Electric

Sponseret

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Første straffesag om greenwashing: Kunne ikke dokumentere bæredygtighedsudsagn

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle