Ny pris går til Dong Energy

Det blev Dong Energy, som løb med sejren, da Røde Kors for første gang uddelte en ny førstehjælpspris for arbejdspladser.

Susse Krogh fra Dong modtager Røde Kors’ nye førstehjælpspris af Røde Kors’ vicepræsident Hanna Line Jakobsen. Foto: Peter Sørensen..

08.04.2013

CSR.dk

Dong Energy er et godt sted at komme galt af sted. Siden 2011 har virksomheden uddannet et frivilligt førstehjælperteam, som er klar til at rykke ud, hvis en ulykke rammer en kollega på kontorerne i Gentofte, Virum og Hørsholm. Den førstehjælpsindsats er årsagen til, at Røde Kors netop har kåret Dong Energy som vinderen af en ny førstehjælpspris for arbejdspladser.

”I skaber en øget tryghed og sikkerhed for jeres medarbejdere. I har taget førstehjælp et skridt videre. Det er meget systematiseret,” sagde direktør for privathospitalerne Aleris-Hamlet Nis Alstrup ved prisoverrækkelsen.

Ulykker kan ikke undgås
Sikkerhedschef i Dong Energy Susse Krogh, som fik ideen til at starte førstehjælperteamet, modtog prisen:

”Jeg startede teamet, fordi jeg synes, man skal passe på hinanden og vise omsorg. Med flere end 3.000 medarbejdere er vi som en hel lille landsby, så det kan ikke undgås, at der sker ulykker. Vi har for eksempel haft en kollega, der har fået et hjerteanfald og et par stykker, der fik et ildebefindende. Her rykkede førstehjælpsteamet ud,” fortæller hun.

Alle de frivillige i førstehjælpsteamet har været på et syvtimers førstehjælpskursus samt brandkursus. Kurset bliver opdateret mindst hvert andet år.

Alle danskere skal kunne førstehjælp
Det er en ambition om, at alle danskere skal kunne førstehjælp, der er årsag til, at Røde Kors nu indstifter den nye førstehjælpspris, fortæller chef for førstehjælp Tina Donnerborg.

”De arbejdspladser, der prioriterer at give medarbejderne et førstehjælpskursus, tager et særligt og vigtigt ansvar. Udover at skabe en mere tryg og sikker arbejdsplads, sikrer de også, at flere danskere lærer førstehjælp,” siger hun.

I dag vurderer hver fjerde dansker, at de ikke vil kunne yde førstehjælp, hvis ulykken rammer.

De øvrige nominerede arbejdspladser til førstehjælpsprisen var:

  • Vordingborg Ældrepleje, hvor det er obligatorisk for alle medarbejdere at tage et førstehjælpskursus på 12 timer.
  • Daginstitutionen Humlegården, Struer, hvor det er obligatorisk for alle pædagoger at tage et 12-timers førstehjælpskursus.

- UB

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online