Ny omfattende analyse: Grønne investeringer i frit fald

Et massivt dyk i investeringerne i grøn omstilling truer tusindvis af arbejdspladser. 3F kalder udviklingen et "kæmpe tilbageslag” og kalder med Green Power Denmark på politisk handling.

Foto: 123rf.com

30.09.2025

CSR.dk

Danmark står til at miste grønne investeringer for over 500 milliarder kroner frem mod 2035. Det viser en ny analyse udarbejdet af Arbejderbevægelsens Erhvervsråd og Cowi for 3F, der advarer om, at de faldende investeringer kan koste op mod 30.000 fuldtidsjob om året.

I 2023 lød forventningen på årlige grønne investeringer på 83 milliarder kroner. Nu er tallet faldet til 36 milliarder kroner, hvis man alene regner på de tiltag, der aktuelt er politisk vedtaget. Faldet skyldes blandt andet, at forventningerne til havvindudbygning er styrtdykket.

"Det bekymrer mig helt sindssygt meget, at der er så stor en kontrast imellem de forventninger, vi havde for et år siden, og det, vi ser ind i nu”, sagde 3F-formand Henning Overgaard til Finans.

Behov for handling nu

For 3F handler det ikke kun om tabte arbejdspladser, men også om sikkerhed og fremtidens grønne industri. Henning Overgaard peger på behovet for markant mere statsstøtte, særligt til havvind. Han foreslår at hæve ambitionen for havvindudbygning fra 3 til 6 gigawatt frem mod 2035.

Hos Green Power Denmark deler administrerende direktør Kristian Jensen bekymringen, men peger på et andet fokusområde: efterspørgslen. Han opfordrer politikerne til at understøtte elektrificeringen og produktionen af grønne brændstoffer.

"Vi skal have mere fokus på at øge forbruget af den grønne strøm. Der er jo ikke nogen, der har lyst til at producere strøm, hvis prisen på strøm er så lav, at man ikke kan tjene pengene hjem," sagde han til Finans.

Erhvervsminister Morten Bødskov erkender, at situationen er alvorlig, og fremhæver, at regeringen allerede har sat ind med støtteordninger og investeringsprogrammer, eksempelvis op til 55 milliarder kroner til havvind.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense