Ny guide om tekstilcertificeringer på vej

Mængden af certificeringer inden for modebranchen er forvirrende for forbrugerne. Tænketank udvikler i øjeblikket en ny guide.

Certificering af mode har mange udbydere, og det forvirrer forbrugerne. Alligevel virker de. .

04.09.2020

CSR.dk

Modebranchen har efterhånden så mange certificeringer inden for miljø og socialt ansvar, at det er blevet umuligt at overskue, hvis man som forbruger gerne vil handle bæredygtigt.

Hen mod slutningen af i år kan forbrugerne dog få hjælp af en ny guide, som tænketanken Tekstilrevolutionen er i gang med at udvikle. Guiden skal forklare de forskellige certificeringer og give forbrugere og forhandlere mulighed for hurtigt at forstå, hvad en given certificering dækker over og lover. Det fortæller børsen.dk.

Læs også: Modebranchen skal ned på halvdelen af nuværende udledninger

“Der findes utroligt mange certificeringer – om det er Oeko-tex, ISO eller IMAS (certificeringer i bæredygtighed mm., red.). Det er en jungle uden lige. De er meget forskellige i kvalitet, og det er jo fuldstændig forvirrende for forbrugerne at finde ud af,” siger Nicholas Mohr Krøyer, der rådgiver virksomheder i bæredygtighed ud fra Erhvervshus Hovedstaden og som har været med til at certificere virksomheder med bl.a. Svanemærket, EU-Blomsten, GreenKey og C2C til børsen.dk

Alligevel virker en certificering ofte for virksomhederne, som ifølge Nicholas Mohr Krøyer tit oplever et mersalg, når de kan bruge et eller flere af de mange stempler og mærker til at kommunikere deres bæredygtighedsindsats.

Henriette Pieszak, som ejer "Tomorrow' Denim", har siden 2016 arbejdet med bæredygtighedscertifikaterne Svanemærket og EU-Blomsten. Med 12 medarbejdere i hele virksomheden, er der ikke en separat afdeling at skyde den slags arbejde videre til. Hun giver i børsen.dk tre gode råd videre til andre virksomheder. Let omskrevet lyder de: kend din forretning og vælg en certificering, der passer til det produkt, du har; opsøg hjælp - her kan Miljømærkning Danmark være et godt bud; og sørg for at være tæt på og have egen kontakt med producenter og leveranødrer. 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme
Webinar
Webinar: Sæt social bæredygtighed på dagsordenen - sådan kommer din virksomhed i gang

Hvordan kan arbejdet med social bæredygtighed styrke din forretning og samtidig skabe værdi for mennesker? Få indsigt i andre virksomheders erfaringer og konkrete initiativer og bliv introduceret til et nyt værktøj, der kan hjælpe din virksomhed i gang med sociale indsatser.

Dato

30.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online