Ny fond støtter projekter indenfor genoprettelse af verdens økosystemer

Naturen er en af vores bedste muligheder for at forebygge klimaforandringer, mener flere eksperter.

30.03.2021

CSR.dk

En ny fond, ledet af FN's miljøprogram (UNEP) og International Union for the Conservation of Nature (IUCN), udsteder nu legater til projekter, der fokuserer på at genoprette verdens økosystemer, skriver UNEP på deres hjemmeside.

Klimaforandringerne er en fortsat stigende trussel for menneskeheden, og alene sidste år blev omkring 50 millioner mennesker direkte ramt af oversvømmelser, tørke og storme ifølge UNEP's Adaptation Gap Report 2020.

Naturen kan være løsningen
Naturen er samtidig en af vores bedste muligheder for at forebygge klimaforandringer, mener flere eksperter.

Grønne områder i byerne sænker temperaturerne og reducerer hedebølge, på kysterne forhindrer mangroveskove oversvømmelser og på bjergskråninger kan træer forhindre laviner og jordskred.

Et godt eksempel er Den store grønne mur i Afrika, et 8.000 km bånd af træer og buske over hele Afrikas bredde. Muren skal forhindre ørkendannelse ved at bevare fugt i jorden og holde jorden intakt. Det bringer større fødevaresikkerhed til et usædvanligt tørt område ved at forbedre jorden til afgrøder. Samtidig trækkes millioner af ton kulstof ud af atmosfæren.

Læs også: Biodiversitet var hovedtema på klimatopmødet ’One Planet Summit'

Økonomisk giver det også god mening
Der er et enormt økonomisk potentiale i naturbaserede løsninger. Hver dollar, der investeres i genoprettelse af økosystemer, genererer mellem syv og 30 dollars i overskud. At beskytte skove og mangrover alene kan forhindre globale økonomiske tab som følge af klimaforandringer på over 500 milliarder dollars årligt inden 2050.

Det kan ligeledes være med til at skabe jobs i en tid med COVID-19 og økonomisk usikkerhed. Mellem 10 og 40 job understøttes per en million dollars investeret i naturbaserede løsninger, hvilket er næsten 10 gange jobskabelsesgraden for investeringer i fossile brændstoffer.

Læs mere om fonden og ansøg om et legat via globalebafund.org.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København