Ny alliance skal sætte fart på erhvervslivets grønne og digitale omstilling

Dansk Erhverv samler virksomheder og organisationer til en fælles og forstærket indsats for at indfri potentialet i anvendelse af digitale løsninger til grøn omstilling og danner 'Alliancen for Digital og Grøn Omstilling'.

Alliancen skal sammen udvikle grønne anbefalinger til regeringen. Arkivfoto..

19.04.2023

CSR.dk

Erhvervslivet har de seneste år efterlyst en samlet og styrket indsats for de digitale klimateknologier, der fx kan reducere energiforbruget i bygninger og effektivisere energinettet ved hjælp af censorer, IoT og dataanalyse.

Det har affødt gode klimatiltag, men Danmark ligger stadig helt i bund i EU i anvendelsen af digitale teknologier til grøn omstilling.

Læs også: Ny klimaalliance skal give kommunerne en hjælpende hånd i den grønne omstilling

Det mener Dansk Erhverv, der sammen med TDC NET, Viegand Maagøe, IBM Danmark, KMD, Norlys og Atea har valgt at oprette ’Alliancen for Digital og Grøn Omstilling’.

Alliancen har til formål at udarbejde en række anbefalinger og løsninger, som regeringen kan bruge.

Det handler blandt andet om at finde digitale teknologier med det største klimapotentiale, metoder til implementering af løsningerne i relevante sektorer og forbedring af rammebetingelser, der skal være til stede for at opnå grøn, digital omstilling.

Og det glæder digitaliseringsminister Marie Bjerre, der mener, at danske virksomheder har stort potentiale for at udvikle løsninger, der kan gavne erhvervslivets grønne profil.

Læs også: International alliance vil udfase fossile lastbiler fra 2035

”Flere og flere virksomheder bruger digitale løsninger til at sætte skub på den grønne omstilling, ligesom vi ser flere eksempler på, at grønne tiltag skaber nye behov for at digitalisere virksomhederne. Det er godt nyt for både bundlinje og bæredygtighed. Derfor er jeg også glad for den nye alliance, og jeg ser frem til dialogen om, hvordan vi sammen kan sætte fart på den grønne og digitale omstilling,” siger hun i en pressemeddelelse.

Alliancen er desuden åben for alle virksomheder og relevante interessenter, der har interesse i og arbejder med krydsfeltet mellem digitalisering og grøn omstilling.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København