Nu kan du lytte til CSR Agendaen via Spotify

CSR.dk’s egen podcast, CSR Agendaen, findes nu også i Spotify, hvor man kan abonnere på nye episoder.

Lyt med på CSR.dk's spænderne og lærerige podcasts om den bæredygtige og ansvarlige forretning direkte på mobilen via Spotify. Arkivbillede..

01.08.2019

CSR.dk

Hvad er CSR Agendaen

CSR Agendaen er en podcast fra CSR.dk - Danmarks eneste dedikerede medie inden for bæredygtig forretning, CSR, ansvarlig forretning, etc. – kært barn har mange navne.

Med knap så jævne mellemrum vil CSR.dk udgive podcasts, hvor vi dykker ned i aktuelle og/eller evigtgyldige temaer inden for vores felt. Indholdet i CSR Agendaen vil typisk blive leveret af to til tre gæster, som har erfaring med emnet, og vi bestræber os på altid at lade både praktikere og eksperter få ordet. Vært på CSR Agendaen er Eva Harpøth Skjoldborg, redaktør for csr.dk

Episoderne er både redaktionelle og sponserede podcasts. Er man interesseret i at sponsere enkelte podcasts eller købe en hel episode som eks. REGA, så kan man kontakte Louise Holmboe Jensen på Lhj@horisontgruppen.dk eller på telefon +45 5373 1362.

CSR Agendaen, der er CSR’s egen podcast kanal, er kommet på Spotify, hvor det er muligt at abonnere på episoder.

Her kan du blandt andet blive klogere på branchesamarbejde i podcastens fjerde udgave, der er finansieret af branchesamarbejdet REGA. Organisationen er repræsenteret ved CSR-chef Lea Marie Juliussen, og med i studiet er også CSR-chef i brancheforeningen Dansk Mode og Tekstil, Pia Odgaard. 

Og Spotify har stor succes med podcast, der er en indholdstype, som forbrugerne tager mere og mere til sig. Streamingstjenesten nærmede sig sorte tal i andet kvartal:

”Vores podcastpublikum voksede med mere end 50 procent målt på kvartalsniveau og er næsten fordoblet siden begyndelsen af året”, skriver Spotify i kvartalsrapporten.

Udover Spotify kan du også finde CSR Agendaen i Apples egen Podcast App og i Google Podcast.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup