Nu er 30 procent af Carlsbergs ledelse kvinder

På to år er Carlsberg gået fra nul til tre kvinder i topledelsen. Professor ser positivt på udviklingen.

Selvom der nu er flere kvinder i ledelsen, mener Carlsbergs topchef ikke, at man er i mål endnu. Foto: 123rf.com.

13.06.2024

CSR.dk

I 2022 så billedet hos Carlsbergs topledelse noget anderledes ud. Dengang var nemlig ingen af medlemmerne kvinder.

Men efter et større fokus har det nu ændret sig. Med to nye udnævnelser er andelen af kvinder i virksomhedens øverste lag nu 30 procent.

Det skriver Finans Impact.

Mandag sidste uge meddelte Carlsberg, at Esther Wu er udnævnt som tech-ansvarlig med titlen CIO. Hun har tidligere arbejdet i virksomhedens asiatiske forretning.

Og i maj blev finske Susanne Skippari ny HR-chef. Før har hun besat en lignende stilling i virksomheden Kone. 

Læs også: Flere og flere topledere er mænd over 50

Det er et initiativ, der er vigtigt for Carlsbergs videre forretning, mener Andreas Rache, professor hos CBS.

”Mange investorer ser netop på kønsdiversitet, når de skal vurdere en virksomheds bæredygtighedsprofil. Og de er særligt opmærksomme på topledelse og bestyrelse i den sammenhæng, fordi der på tværs af danske virksomheder ikke er en tilfredsstillende fremgang,” siger han til Finans Impact.

Jacob Aarup-Andersen blev Carlsbergs topchef i september 2023, og han fortæller, at man endnu ikke er i mål med at få flere kvinder i ledelsen.

– HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

04.12.2025Dansk Standard

Sponseret

ISO 14001:2026 på vej: Nye dokumentationskrav og integrering af klima og biodiversitet

04.12.2025CSR.dk

Tre vigtige nøgletal: Så langt er Danmark fra sine egne klimamål

04.12.2025CSR.dk

Ny investeringsfond vil redde udpint landbrugsjord

03.12.2025Dansk Standard

Sponseret

Forslaget til ISO 9001 oversat til dansk

03.12.2025CSR.dk

Tobaksindustrien har solidt fodfæste i dansk politik, viser ny opgørelse

02.12.2025CSR.dk

Grønne løsninger i fællesskab: Kommuner og erhvervsliv skubber omstillingen frem lokalt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle