Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs
Mens den grønne omstilling har mødt modvind på de globale markeder, har Novo Holdings mere end fordoblet sine grønne investeringer på blot to år.
Foto: 123rf.com
Investeringsgiganten Novo Holdings har i løbet af 2024 og 2025 øget sine grønne investeringer markant.
Fra et udgangspunkt på omkring to procent er andelen af klimarelaterede investeringer i porteføljen nu steget til 5,4 procent. Det betyder, at selskabet ved udgangen af 2025 havde placeret cirka 13 milliarder kroner i grønne projekter, hvilket er en stigning fra fire milliarder kroner to år tidligere.
Investeringerne spænder vidt fra optimering af vindmølleparker til bioteknologiske alternativer til plastik. Strategien føres ud i livet på trods af et udfordrende investeringsklima præget af stigende renter og geopolitiske forstyrrelser, som har gjort processen med at modne grønne projekter både dyrere og mere tidskrævende.
Kvalitetslinse og skifte mod modne teknologier
Selvom Novo Holdings fastholder sine ambitioner, har det specielle marked medført en øget selektivitet. Bæredygtighedschef Maja Engholm Pedersen forklarer, at selskabet har været nødt til at vurdere alle potentielle emner gennem en streng kvalitetslinse for at sikre den kommercielle levedygtighed i de selskaber, der modtager kapital.
“Vi har i hvert fald ikke været lige så hurtige til at investere sidste år som andre år. Men det tror jeg, du kommer til at se på tværs af andre investorer også. Der har ikke været et stop for investeringer, men det har været et specielt marked”, siger Maja Engholm Pedersen til Børsen.
En del af forklaringen på den voksende portefølje findes i et strategisk skifte. Hvor Novo Holdings tidligere primært fokuserede på startups i de tidlige stadier, har selskabet de seneste to år også rettet blikket mod mere modne virksomheder, der har brug for kapital til at skalere deres teknologier. Dette skifte hjælper både med at lukke finansieringshuller i markedet og bringer Novo Holdings tættere på målsætningen om de ti procent i 2030.
“Vi har vores investeringsteams på plads, og vi har kapitalen til det. Men de rigtige muligheder skal selvfølgelig være der,” siger Maja Engholm Pedersen til Børsen.
Bæredygtighedschefen understreger, at målsætningen er ambitiøs, da den kræver en balancegang mellem grønne ambitioner og attraktive afkast. Selvom det endelige resultat for de grønne investeringer først kan gøres op om flere år, vurderer ledelsen, at ekspertisen og ressourcerne nu er på plads til at drive den langsigtede strategi frem mod 2030.
- lhs
