Nedtælling til forårets store CSR-event

For anden gang afvikles den årlige CSR-event WhoCares Wins i København. Konferencen lokker med en række store danske og internationale navne, og arrangørerne forventer 500 deltagere til begivenheden.

13.01.2013

CSR.dk

Gå ind på WhoCares Wins site og bliv inspireret til at deltage i forårets store internationale CSR-begivenhed i København. Bevægelsen YouMe Shopping har fået en aflægger, der hedder YouMe Family, og det initiativ står bag konferencen 16. april på Hotel Crowne Plaza Copenhagen Towers i Ørestaden.

Der er lagt op til syv forrygende timer. Konferencen byder på et overflødighedshorn af talere, levende musik og mulighed for at netværke. Det er lykkedes initiativtagerne at få en række internationale navne til København blandt andre den britiske CSR-guru og bestseller-forfatter Wayne Visser, som taler om CSR 2.0. Hans synspunkt er, at virksomhederne skal blive bedre til at kombinere ansvarlighed med en bedre bundlinje.  

Også nobelprismodtageren Mohan Munasinghe fra Sri Lanka kommer og inspirerer med et oplæg om ”sustainomics framework”, der ifølge arrangørerne ”kan implementeres i virksomheder og NGO’er for at sikre en kombination af business profit, social benefit og environmental protection”.

Josephine Fairley og Cindy Gallop i samtale
En særlig samtaleevent vil blive ledet af Josephine Fairley, der er stifter af Englands og et af verdens første Fairtrade brands, "Green & Black". Fairley vil samtale med Cindy Gallop, der tidligere er kåret som Årets Amerikanske Reklamekvinde, og som har markeret sig indenfor marketing og social ansvarlighed. Temaer i samtalen vil være: CSR som en social bevægelse, CSR og autenticitet og CSR og innovation.

Fra Danmark vil blandt andre europaminister Nicolai Wammen og Københavns overborgmester Frank Jensen tale. Ordstyrere bliver Rushy Rahid og Henrik Byager.

Læs mere om konferencen her

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn