Nedtælling til forårets store CSR-event

For anden gang afvikles den årlige CSR-event WhoCares Wins i København. Konferencen lokker med en række store danske og internationale navne, og arrangørerne forventer 500 deltagere til begivenheden.

13.01.2013

CSR.dk

Gå ind på WhoCares Wins site og bliv inspireret til at deltage i forårets store internationale CSR-begivenhed i København. Bevægelsen YouMe Shopping har fået en aflægger, der hedder YouMe Family, og det initiativ står bag konferencen 16. april på Hotel Crowne Plaza Copenhagen Towers i Ørestaden.

Der er lagt op til syv forrygende timer. Konferencen byder på et overflødighedshorn af talere, levende musik og mulighed for at netværke. Det er lykkedes initiativtagerne at få en række internationale navne til København blandt andre den britiske CSR-guru og bestseller-forfatter Wayne Visser, som taler om CSR 2.0. Hans synspunkt er, at virksomhederne skal blive bedre til at kombinere ansvarlighed med en bedre bundlinje.  

Også nobelprismodtageren Mohan Munasinghe fra Sri Lanka kommer og inspirerer med et oplæg om ”sustainomics framework”, der ifølge arrangørerne ”kan implementeres i virksomheder og NGO’er for at sikre en kombination af business profit, social benefit og environmental protection”.

Josephine Fairley og Cindy Gallop i samtale
En særlig samtaleevent vil blive ledet af Josephine Fairley, der er stifter af Englands og et af verdens første Fairtrade brands, "Green & Black". Fairley vil samtale med Cindy Gallop, der tidligere er kåret som Årets Amerikanske Reklamekvinde, og som har markeret sig indenfor marketing og social ansvarlighed. Temaer i samtalen vil være: CSR som en social bevægelse, CSR og autenticitet og CSR og innovation.

Fra Danmark vil blandt andre europaminister Nicolai Wammen og Københavns overborgmester Frank Jensen tale. Ordstyrere bliver Rushy Rahid og Henrik Byager.

Læs mere om konferencen her

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J