Når CSR tæller med, er Novo Nordisks CEO verdens bedste

Harvard Business Review publicerer hvert år en liste over verdens 100 bedste administrerende direktører(CEO). I år udgør CSR-faktorer for første gang 20% af vurderingen. Det har gjort Lars Rebien Sørensen fra Novo Nordisk til verdens bedste CEO.

Harvard Business Review har udnævnt Lars Rebien Sørensen fra Novo Nordisk til den bedste CEO i 2015. Virksomhedens stærke performance på CSR-faktorer gjorde forskellen. .

14.10.2015

CSR.dk

I forbindelse med udnævnelsen har Harvard Business Review interviewet Lars Rebien Sørensen. Her forklarer han, hvordan det er god forretning at tage andre end blot økonomiske hensyn:

"CSR er helt enkelt langsigtet værdimaksimering. Hvis vi fortsætter med at forurene, vil der komme en mere striks regulering, og energiforbruget vil blive højere. Det gælder også på den sociale del: Hvis vi ikke behandler ansatte godt, ikke opfører os som gode eksempler i vores lokalmiljøer og ikke sælger vores produkter billigere i fattigere lande, så vil vi blive pålagt regler, der på sigt ender med at være meget dyrere for os", siger han til Harvard Business Review.

CSR gør stor forskel
Tidligere er topcheferne blevet vurderet udelukkende på de finansielle resultater, de havde skabt. Men gør man det, får man ikke en vurdering af de mange andre aspekter som indgår i god ledelse, fortæller Harvard Business Review.

Så i 2015 indgår resultaterne af analysefirmaet Sustainanalytics arbejde med at rate CSR-performance således også i den samlede vurdering. Og selv om CSR kun vægter 20 procent i den samlede vurdering, har det alligvel ført til store ændringer på listen. F.eks. ville Amazon’s Jeff Bezos uden CSR-vurderingen have vundet stort – som han også gjorde i 2014. Men fordi deres CSR-performance mildt sagt er 'på det jævne', så ligger han i 2015 som nummer 87 på listen.  

Målt på ren økonomisk performance er Lars Rebien Sørensen nummer seks på listen. 

Læs mere om Harvard Business Reviews liste og metode.

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.03.2026CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

20.03.2026CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online