Når CSR tæller med, er Novo Nordisks CEO verdens bedste

Harvard Business Review publicerer hvert år en liste over verdens 100 bedste administrerende direktører(CEO). I år udgør CSR-faktorer for første gang 20% af vurderingen. Det har gjort Lars Rebien Sørensen fra Novo Nordisk til verdens bedste CEO.

Harvard Business Review har udnævnt Lars Rebien Sørensen fra Novo Nordisk til den bedste CEO i 2015. Virksomhedens stærke performance på CSR-faktorer gjorde forskellen. .

14.10.2015

CSR.dk

I forbindelse med udnævnelsen har Harvard Business Review interviewet Lars Rebien Sørensen. Her forklarer han, hvordan det er god forretning at tage andre end blot økonomiske hensyn:

"CSR er helt enkelt langsigtet værdimaksimering. Hvis vi fortsætter med at forurene, vil der komme en mere striks regulering, og energiforbruget vil blive højere. Det gælder også på den sociale del: Hvis vi ikke behandler ansatte godt, ikke opfører os som gode eksempler i vores lokalmiljøer og ikke sælger vores produkter billigere i fattigere lande, så vil vi blive pålagt regler, der på sigt ender med at være meget dyrere for os", siger han til Harvard Business Review.

CSR gør stor forskel
Tidligere er topcheferne blevet vurderet udelukkende på de finansielle resultater, de havde skabt. Men gør man det, får man ikke en vurdering af de mange andre aspekter som indgår i god ledelse, fortæller Harvard Business Review.

Så i 2015 indgår resultaterne af analysefirmaet Sustainanalytics arbejde med at rate CSR-performance således også i den samlede vurdering. Og selv om CSR kun vægter 20 procent i den samlede vurdering, har det alligvel ført til store ændringer på listen. F.eks. ville Amazon’s Jeff Bezos uden CSR-vurderingen have vundet stort – som han også gjorde i 2014. Men fordi deres CSR-performance mildt sagt er 'på det jævne', så ligger han i 2015 som nummer 87 på listen.  

Målt på ren økonomisk performance er Lars Rebien Sørensen nummer seks på listen. 

Læs mere om Harvard Business Reviews liste og metode.

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.03.2026CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

20.03.2026CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

Annonce

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

25.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 55001 Intern Auditor

Formålet med ISO 55001 Intern Auditor kurset er at give dig forståelse for et procesorienteret ledelsessystem, auditprocessen og din rolle som intern auditor. Du bliver introduceret for værktøjer til auditering og bliver i stand til at planlægge, udføre og afrapportere interne audits af dit asset management ledelsessystem med henblik på at sikre optimalt udbytte for din virksomhed.

Dato

25.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København