Når CSR tæller med, er Novo Nordisks CEO verdens bedste

Harvard Business Review publicerer hvert år en liste over verdens 100 bedste administrerende direktører(CEO). I år udgør CSR-faktorer for første gang 20% af vurderingen. Det har gjort Lars Rebien Sørensen fra Novo Nordisk til verdens bedste CEO.

Harvard Business Review har udnævnt Lars Rebien Sørensen fra Novo Nordisk til den bedste CEO i 2015. Virksomhedens stærke performance på CSR-faktorer gjorde forskellen. .

14.10.2015

CSR.dk

I forbindelse med udnævnelsen har Harvard Business Review interviewet Lars Rebien Sørensen. Her forklarer han, hvordan det er god forretning at tage andre end blot økonomiske hensyn:

"CSR er helt enkelt langsigtet værdimaksimering. Hvis vi fortsætter med at forurene, vil der komme en mere striks regulering, og energiforbruget vil blive højere. Det gælder også på den sociale del: Hvis vi ikke behandler ansatte godt, ikke opfører os som gode eksempler i vores lokalmiljøer og ikke sælger vores produkter billigere i fattigere lande, så vil vi blive pålagt regler, der på sigt ender med at være meget dyrere for os", siger han til Harvard Business Review.

CSR gør stor forskel
Tidligere er topcheferne blevet vurderet udelukkende på de finansielle resultater, de havde skabt. Men gør man det, får man ikke en vurdering af de mange andre aspekter som indgår i god ledelse, fortæller Harvard Business Review.

Så i 2015 indgår resultaterne af analysefirmaet Sustainanalytics arbejde med at rate CSR-performance således også i den samlede vurdering. Og selv om CSR kun vægter 20 procent i den samlede vurdering, har det alligvel ført til store ændringer på listen. F.eks. ville Amazon’s Jeff Bezos uden CSR-vurderingen have vundet stort – som han også gjorde i 2014. Men fordi deres CSR-performance mildt sagt er 'på det jævne', så ligger han i 2015 som nummer 87 på listen.  

Målt på ren økonomisk performance er Lars Rebien Sørensen nummer seks på listen. 

Læs mere om Harvard Business Reviews liste og metode.

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

27.04.2026CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom