Multinationale selskaber vil aktivere unge til en bæredygtig livsstil

Konkurrenter som Coca-Cola og Pepsi har slået sig sammen om hjemmesiden collectively.org, der skal anspore millenniumgenerationen til at leve bæredygtigt.

Millenniumgenerationen skal inspireres til en bæredygtig livsstil via positive og innovative historier fra hele verden..

24.11.2014

CSR.dk

En række globale virksomheder, der normalt konkurrerer benhårdt med hinanden, har slået sig sammen om at aktivere unge mellem 18 og 30 år til at leve bæredygtigt, skriver det britiske medie The Guardian. Det skal ske via hjemmesiden Collectively.org.

Læs også: Studerende bør arbejde med løsninger på klimaforandringerne

Blandt virksomhederne, der står bag initiativet er Coca-Cola og Pepsi, Unilever og Nestlé. Projektet har et dansk islæt i kraft af Carlsberg, der er en af de grundlæggende virksomheder bag projektet.

“Der er en række virksomheder involveret, der normalt konkurrerer, men hvis vi ikke samarbejder om at skabe opmærksomhed, engagement og handling, vil alle vores bestræbelser på forsyningssiden såsom at stoppe skovrydning ikke være succesfulde”, siger Keith Weed, global bæredygtighedschef i Unilever, til The Guardian.

Om collectively.org

  • Idéen til collectively.org fremkom ved World Economic Forum, hvor det blev diskuteret, hvordan man kunne inspirere og accelerere skiftet til en mere bæredygtig livsstil.
  • For at skubbe på udviklingen besluttede nogle af verdens største virksomheder at gå sammen med NGO’er, mediepartnere og millenniumgenerationen fra hele kloden for at skabe Collectively, der har til formål at bidrage til etableringen af en bæredygtig livsstil som det nye normale.

Kilde: Collectively.org. 

Fuld opmærksomhed på sociale medier
For at opnå fuld opmærksomhed på de sociale medier, er Facebook, Google og Twitter også med i projektet.

Tilgangen er bevist positiv og fokuserer på klimavenlig innovation inden for mode, mad, design og teknologi. Dermed har virksomhederne fravalgt at fokusere på negative emner såsom skovrydning, forurening og udryddelse af dyrearter.

Dommedagshistorier fejler
Tilgangen sker ud fra idéen om, at dommedagshistorierne fejler med hensyn til at inspirere til forandring. 

”Hver dag tænker, designer, tester og bygger verdens mest kreative hoveder nye løsninger, der hjælper os med at trives. Hjemmesiden skal forbinde unge med de innovative idéer, der former vores fælles fremtid, gøre det nemt at reagere, købe, investere og promovere de idéer, som de unge tror på. Man bliver en del af løsningen”, lyder budskabet fra Collectively.org.

Virksomheder udviser parathed
At store konkurrerende virksomheder på denne måde går sammen viser, at virksomhederne er parat til at involvere sig yderligere i at skubbe de nødvendige forandringer i gang, vurderes det i The Guardian.  

I en fælles udtalelse fremhæver virksomhederne, at det kræver nye forretningsmodeller, baseret på omfattende samarbejder med hinanden, NGO’er og forbrugerne, på grund af skalaen og hurtigheden af de nødvendige forandringer.

Læs også: Indkøbere vil samarbejde med konkurrenter for at løfte bæredygtighed

Nonprofit venture
Collectively.org fungerer som et nonprofit venture, hvor virksomhederne har givet afkald på den absolutte kontrol over deres brands. De er samtidig blevet enige om ikke at brande sig via hjemmesiden for ikke at skade sidens integritet over for unge, der tvivler på virksomhedernes motiver. 

Projektet koncentrerer sig i første fase om USA og Storbritannien, men ifølge The Guardians oplysninger er der planer om at udvide samarbejdet med virksomheder i Indien, Kina og Brasilien inden årets udgang. Derudover forventes det, at yderligere 20 multinationale selskaber samt diverse NGO’er med erfaring i at engagere unge, vil gå med i projektet.

-JKK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

28.07.2026Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J